Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Po rezultatima velike kohortne studije provedene u Engleskoj, trudnice, zaprimljene u bolnicu tijekom trudnoće zbog nekog medicinskog razloga a ne zbog porođaja, imaju više od 17 puta povećani rizik za vensku tromboemboliju tijekom trudnoće. "Ako se osvrnemo na naše rezultate, moramo razmišljati o rizicima venske tromboembolije kod trudnica koje hospitaliziramo tijekom trudnoće, posebice u trećem trimestru ili u godinama starosti iznad 35", rekao je autor studije dr. med. Alyshah Abdul Sultan (Zavod za epidemiologiju i javno zdravstvo Sveučilišta u Nottingamu, Velika Britanija).

Po toj studiji, venska tromboembolija, koja se razvija kao komplikacija u 1-2 na 1000 trudnoća, je jedna od vodećih direktnih uzroka smrti majki u razvijenim zemljama. Iako su prijašnja istraživanja pokazala da hospitalizacija podiže rizik od venske tromboembolije za otprilike 100 puta i da je odgovorna za više od 25,000 smrti svake godine u Velikoj Britaniji, rizik za vensku tromboemboliju tijekom antepartalne hospitalizacije i nakon otpusta je nepoznat. U svrhu daljnjih istraživanja, Sultan i kolege su obuhvatili u studiju 206,785 žene starosti 15 do 44 godina koje su imale jednu ili više trudnoća od 1997. - 2010.g. Istraživači su ispitali nastanak venske tromboembolije kod žena koje su zaprimljene u bolnicu na jedan ili više dana zbog razloga koji ne uključuje porođaj ili vensku tromboemboliju. 18 % trudnoća je uključivalo barem jednu hospitalizaciju i to najčešće tijekom trećeg tromjesječja.

Rezultati su pokazali da žene koje su zaprimljene u bolnicu tijekom trudnoće imaju povećani rizik za vensku tromboemboliju za 16,6 slučajeva na 1000 žena godišnje uspoređujući s vremenom izvan bolnice. Ovo povećanje rizika iznosi 17,5 puta povećani rizik.

Istraživači su isto tako našli da hospitalizirane žene imaju povećani rizik venske tromboembolije u vrijeme otpusta iz bolnice. Tijekom 28 dana nakon otpusta postoji povećan rizik od 5,8 slučajeva na 1000 žena godišnje. Povećani rizik venske tromboembolije je bio najveći kod žena koje su bile u trećem tromjesječju i kod onih koje su iznad 35 godina starosti. Iako najveći rizik imaju žene koje su hospitalizirane na 3 ili više dana, hospitalizacija manja od 3 dana povećava rizik za 4 puta.

OBGYN.net. Vol. No. November 8, 2013
http://hcp.obgyn.net/pregnancy-and-birth/content/article/1760982/2162525 1