Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Muškarci s abnormalnim parametrima nađenim pri analizi spermiograma, imali su veći rizik smrtnosti u usporedbi s muškarcima koji su prošli testiranje neplodnosti, ali je utvrđeno da imaju normalne parametre ejakulata, navodi se u kohortnoj studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu 'Human Reproduction'. Viša stopa smrtnosti u tih ljudi može pretkazati uobičajeni uzrok neplodnosti i smrtnosti. Muškarci s najmanje dvije abnormalnosti sjemena imaju više nego dvostruko veće izglede da će umrijeti tijekom otprilike 8 godišnjeg razdoblja u usporedbi s muškarcima čiji su spermiogrami u granicama referentnih vrijednosti. Taj povećan rizik mortaliteta usporediv je s rizikom nađenim kod pušenje ili dijabetesa.

"No, ovdje vidimo isti udvostručeni rizik s muškom neplodnosti, što je relativno nedovoljno istraženo", rekao je za novinsko izdanje, glavni autor Michael Eisenberg, dr.med, PhD, docent urologije i direktor muške reproduktivne medicine i kirurgije na Sveučilištu Stanford u Kaliforniji. Prethodne studije iznijele su ili obrnutu povezanost ili nisu našle povezanost između kvalitete sjemena i smrtnosti. U aktualnom istraživanju, Dr. Eisenberg i kolege ispitivali su moguću vezu između kvalitete sjemena i smrtnosti kod muškaraca koji su bili na procjeni neplodnosti, koristeći studijsku kohortu izdvojenu iz 2 centra za neplodnost. Među njima su bili muškarci testirani između 1994. i 2011. godine u Stanfordu ('Stanford Reproductive Endocrinology and Infertility') i muškarci testirani između 1989. i 2009. godine u Houstonu ('Baylor College of Medicine Special Procedures Laboratory Houston').

Sjeme slabije kvalitete povezano je s višim rizikom smrtnosti

Sveukupno je 11,935 muškaraca prosječne dobi od 36,6 godina prošlo ispitivanje neplodnosti. Od tih muškaraca, 69 (0,58%) je umrlo tijekom praćenja, u prosjeku 7.7 godina. U usporedbi s kontrolnom skupinom koju su činile 92,104 osoba iz opće populacije, sveobuhvatno je studijska kohorta (grupa) imala značajno nižu stopu smrtnosti (69 smrtnih slučajeva – uočen, nasuprot 176,7 očekivano; standardizirana stopa smrtnosti, 0,39).

"Ako pokušavate imati dijete, vjerojatno ste prilično zdravi u ovom trenutku i u psihičkom stanju da planirate svoju budućnost", rekao je dr. Eisenberg u izdanju. Autori studije također su naveli da muškarci koji se pregledavaju zbog neplodnost imaju tendenciju višeg statusa od prosjeka- socioekonomski status, kao i bolju prehranu, obrazovanje i pristup zdravstvenoj skrbi.

Međutim, kada su istraživači pogledali stope smrtnosti unutar studijske grupe, otkrili su da su muškarci s ireverzibilnim parametrima sjemena, uključujući niski volumen sperme, koncentraciju spermija, pokretljivosti spermija, ukupni broja spermija, i ukupnu pokretljivost spermija, imali veće stope smrtnosti za razliku od muškarca s normalnim parametrima sjemena. Muškarci s najmanje dva nenormalna rezultata analize sjemene tekućine imali 2,3 puta veći rizik smrtnosti u odnosu na muškarce s normalnim nalazima analize sjemena nakon usklađivanja prema trenutnom zdravstvenom stanju.

Temeljni mehanizam još uvijek nepoznata

"Moguće je da, iako nismo to otkrili, neplodnost može biti uzrokovana već postojećim zdravstvenim problemima", rekao je dr. Eisenberg u izdanju. "Može li to biti genetski, razvojni ili hormonalni čimbenici? Ili bi moglo biti da je nešto u iskustvu imanja i podizanja djece - iako vam se ponekad čini kao da vas ubijaju – što zapravo smanjuje smrtnost"? Ograničenja ove studije uključuju eventualno nisku generalizaciju jer se kohortna skupina koja je obuhvaćala samo neplodne muškarace, oslanjala na administrativne podatke za određivanje komorbiditeta uz nedostatak podataka o dijagnozi neplodnosti i načinu života.

Na temelju aktualnih otkrića, autori studije zaključuju da muškarci s ireverzibilnim abnormalnostima sperme imaju povećanu stopu smrtnosti u sljedećih nekoliko godina, što upućuje da procjena neplodnosti koja pokazuje lošu kvalitetu sperme može biti marker za cjelokupno zdravlje. U popratnom uvodniku, Germaine Buck Louis, PhD, direktor, Odjela za intramuralnog istraživanje zdravlja polpulacije na Eunice Kennedy Shriver National Institute of Childe Health and Human Development, Bethesda, Maryland, je napomenuo da muška plodnost može imati posljedice na zdravlje kasnije u životu .

"Posebno važno u uočenoj povezanosti je uočeni veći rizik smrtnosti za zahvaćene u odnosu na nezahvaćene muškarce u kratkom vremenskom razdoblju nakon evaluacije neplodnosti," piše dr. Louis. "Ovo otkriće navodi i na pitanje je li veća vjerojatnost smrtnosti kod muškaraca sa suboptimalnom kvalitetom sperme ostaje za cijeli životni vijek."

Human Reprod, 2014.