Datum zadnje izmjene: 12. 04. 2024.

Mlade žene, koje su u najvećoj opasnosti za klamidiju, imaju daleko manju vjerojatnost da će obaviti probir za infekcije od kada su promijenjene smjernice za probir raka grlića maternice 2009. godine, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Annals of Family Medicine u broju srpanj / kolovoz. Žene u dobi između 15 i 21 godina su imale 14 puta veće izglede za probir na klamidiju prije promjene smjernica nego nakon, objavili su znanstvenici. "Ovaj nenamjeran pad se dogodio unatoč preporukama koje promiču probir na klamidiju i pristup neinvazivnim testiranjima", napisali su Allison Ursu, doktor medicine i kolege sa Sveučilišta Michigan u Ann Arboru.

"Ova studija pokazuje da se ne možemo osloniti na klinički pregled zdjelice ili probir raka grlića maternice kao mogućnosti za probir na klamidiju kao što je predloženo u prošlosti." Među procijenjenih 2,8 milijuna novih infekcija klamidijom koje se javljaju svake godine u SAD-u, najviše stope su kod žena u dobi od 15 do 24 godina. Unatoč preporukama za probir na klamidiju iz US Preventive Services Task Force za seksualno aktivne žena mlađe od 24 godina, manje od polovice (44,7%) tih žena su bile u probiru u 2008. godini.

U međuvremenu je Američko društvo za ginekologiju i porodništvo promijenilo smjernice 2009 g. sa preporukama da žene počinju s probirom na rak vrata maternice u dobi od 21 godina, za razliku od prethodnih smjernica koje preporučuju početak u dobi od 21 godinu ili 3 godine nakon prvog spolnog odnosa. U trenutnoj studiji su znanstvenici koristili podatke o bolesnicama iz pet Sveučilišta u Michiganu za usporedbu adolescentica i mladih žena koje su bile na pregledu od 1. siječnja 2008. do 28. veljača 2009. s onima od 1. siječnja 2011. do 28 veljače 2012. Istraživači su isključili preglede u kojima su Papanicolaua ili testiranje na klamidiju vjerojatno bili dijagnostički.

Ukupno 3,472 žena u dobi od 15 do 21 godinu je napravilo 9,852 pregleda u oba razdoblja. Gotovo četvrtina (24,2%) od 1,626 pacijentica prije 2009 je imalo PAPA test u usporedbi s 3,9% od 1.846 pacijentica do čijeg je pregleda došlo nakon što su smjernice 2009.g. promijenjene. Nakon uključenja dobi, vrsti i mjestu poliklinike, žene su imala sedam puta manje izglede za PAPA test nakon promjene smjernica (omjer izgleda [OR], 7,13). Slično tome, autori su otkrili da su pacijentice imale znatno veću vjerojatnost da će imati probir na klamidiju prije promjene smjernica nego nakon (OR 13,97). Apsolutna stopa probira je bila 30,8% u prvom razdoblju i 2,0% u drugom razdoblju.

Istraživač su napisali da je 61,9% pacijentica koje su imali probir na klamidiju prije promjene smjernica imale u isto vrijeme i PAPA test u usporedbi s 10,8% (4 od 37) nakon promjene. "Probir na klamidiju se treba razdvojiti od kliničkog pregleda zdjelice i probira raka vrata maternice," navode autori. "Američko društvo liječnika je nedavno preporučilo ne obavljati probirni klinički pregled zdjelice kod ne trudnih, asimptomatskih žena. Ova preporuka može utjecati na stopu probira na klamidiju na način sličan kao i promjene u smjernicama za probir raka vrata maternice."

Ann Fam Med. 2015;13:361-363.