Datum zadnje izmjene: 12. 04. 2024.

Djeca čije su majke imale teške mučnine i povraćanja tijekom trudnoće imaju veću vjerojatnost da će imati neurološke razvojne smetnje, navodi se u manjem američkom istraživanju. Uspoređujući ih s djecom žena koje nisu imale prekomjerna povraćanja, djeca koja su izložena tom stanju dok su bila u maternici imala su više od tri puta veću vjerojatnost da će imati problema s pažnjom, osjetilnim poremećajima, učenjem i kašnjenjem razvoja jezika do dobi od osam godina, izvijestili su istraživači. Rani početak mučnina i povraćanja, u prvih pet tjedana trudnoće, bio je značajno povezan s većim rizikom za razvojne poremećaje u djece.

Dok znanstvenici ne mogu točno definirati zašto bi majčine ekstremne mučnine u trudnoći utjecale na djecu godinama nakon rođenja, glavna autorica studije je rekla da to može biti povezano s utjecajem prehrane na vrlo rani razvoj zametka i fetusa. "Ono što smo našli je da vrlo rani simptomi povećavaju rizik", rekla je Marlena Fejzo sa Sveučilišta u Kaliforniji, Los Angeles i Sveučilišta Južne Kalifornije. "Teorija bi onda bila da žene koji su vrlo rano imale simptome vrlo rano imaju nedostatnu prehranu i stanje dehidracije, a to dovodi do problema."

Prekomjerno povraćanje je rijetko, objavili su Fejzo i koautori na internetu u časopisu "European Journal of Obstetrics and Gynecology and Reproductive Biology". Prethodne studije su procijenile da je stopa različita - od 0,3% trudnoća u Švedskoj pa gotovo 11% u Kini. Više od 285,000 žena godišnje u SAD-u se otpuštaju iz bolnice nakon što su liječene zbog tog stanja, istaknuli su. Znanstvenici su usporedili medicinsku dokumentaciju i odgovore na ankete u vezi 312 djece rođene od 203 majki s prekomjernim povraćanjem i 169 djece 89 majki bez tog stanja. Djeca su imala oko 8 godina u prosjeku. Oko 49% djece izložene prekomjernom povraćanju je imalo nekakav neurorazvojni poremećaj u usporedbi s oko 22% djece koja nisu bila izložena prekomjernom povraćanju, otkrili su istraživači.

Stope variraju prema vrsti poremećaja

Na primjer, oko 19% djece izložene prekomjernom povraćanju je imalo poremećaj deficita pažnje ili hiperaktivni poremećaj, u usporedbi s oko 6% neizložene djece. Oko 24% izložene djece je imalo oštećenje ili kašnjenje govora i jezika u usporedbi s oko 2% neizložene djece. Iako postoji povećan rizik, Fejzo je rekla da je važno napomenuti da većina djece neće imati problema. "Većina žena ne bi trebala biti zabrinuta zbog toga", rekla je autorica. "Važno je biti svjestan da postoji mogućnost, ali ne mislim da je to razlog za uzbunu u ovom trenutku." Također je rekla da je važno napomenuti da niti jedan od tretmana koji se koriste za liječenje nije povezan s ishodima.

Fezjo i koautori nisu imali informacije o drugim čimbenicima za koje se zna da utječu na fetalni razvoj, poput majčinog pušenja, pijenja alkohola ili uzimanja droga. Neke trudnice s prekomjernim povraćanjem zahtijevaju intravensku rehidraciju, rekla je dr Loralei Thornburg, koja nije bila uključena u novoj studiji. Neke žene trebaju i lijekove. Nova studija ne govori može li rano liječenje smanjiti rizik od tih neuroloških poremećaja, rekao je Dr. Thornburg, stručnjak za visokorizične trudnoće na Sveučilištu Rochester Medical Center u New Yorku.

IZVOR: http://bit.ly/1IIRHgO
Eur J Obstet Gynecol Reprod BioL 2015.