Datum zadnje izmjene: 14. 12. 2023.

Žene koje su se prerano rodile imaju veću vjerojatnost da rode prerano nego žene rođene u terminu, pokazalo je istraživanje objavljeno na internetu 3. travnja u "Obstetrics & Gynecology".

"Ova studija pokazuje da je rizik od prijevremenog porođaja značajno veći kod žena koje su prijevremeno rođene", navode autori.

Dr. Ariane Boivin iz Odjela za pedijatriju Kliničke bolnice Sainte-Justine i Istraživačkog centra Sveučilišta u Montrealu, Kanada, i kolege su usporedili gestacijsku dob djece kod majki rođene prije 36. tjedna trudnoće s gestacijskom dobi djece majki rođenih na termin. Istraživači su napravili kohortnu studija s 7405 prijevremeno rođenih žena, uključujući i 554 žene rođene prije 32. tjedna trudnoće, te 16.714 žena rođenih u terminu između 1976. i 1996. godine u Quebecu u Kanadi koje su najmanje jednom rodile između 1987. i 2008. godine.

Među ženama rođenim prije 32. tjedna trudnoće, 14,2% je imalo prijevremeni porođaj barem jednom, a 13,0% majki rođenih od 32. do 36. tjedna trudnoće je imalo barem jednom prijevremeni porođaj. Nasuprot tome, samo 9.8% žena rođenih na termin je imalo prijevremeni porođaj najmanje jednom.

Slučajevi vrlo ranih porođaja (prije 32. tjedna trudnoće) također su bili veći kod majki koje su vrlo rano rođene. Kod žena rođenih prije 32. tjedna trudnoće, 2,4% je imalo vrlo rani prijevremeni porođaj; 1,8% od onih koje su rođene između 32. i 36. tjedna trudnoće su imale vrlo rani prijevremeni porođaj, a 1,2% rođenih na termin je imalo vrlo rani prijevremeni porođaj.

Nakon prilagodbe faktora, uključujući majčinu porođajnu težinu i komplikacije u trudnoći, izgledi za prijevremeni prvi porođaj živorođenog djeteta kod žena rođenih prije 32. tjedna trudnoće su povećani 1,66 puta u usporedbi s majkama rođenim na termin. Kod svih žena rođenih prije 37. tjedna trudnoće je rizik za prijevremeni porod porastao 1,41 puta u usporedbi s majkama rođenim na termin. U kohortnoj studiji, autori izvješćuju, gestacijska dob majki "malo, ali značajno" korelira s gestacijskom dobi njihovog prvog poroda.

Povećani rizik za prijevremeni porođaj kod tih žena je bio neovisan o riziku za hipertenziju i dijabetes, izvješćuju autori.

Stope prijevremenog porođaja su u porastu i u Sjedinjenim Američkim Državama i u Kanadi, zaključili su autori, s 7,7% rođenih prije 37. tjedna trudnoće u Kanadi i 12,0% rođenih prije 37. tjedna u SAD. Prethodna istraživanja su pokazala povezanost između vlastite porođajne težine majki, nedonoščadi ili djece male porođajne težine za gestacijsku dob te rizika za hipertenziju i šećernu bolest. Ranije istraživanje je otkrilo da su žene ranije rođene imale znatno veću učestalost preeklampsije, gestacijske hipertenzije i gestacijskog dijabetesa, čak i ako majke nisu imale malu porođajnu težinu za gestacijsku dob.

Ovaj povećani rizik za prijevremeni porod kod prijevremeno rođenih majki "trebao bi povećati oprez i može opravdati češće praćenje žena koje su inače s graničnim rizikom za ove komplikacije u trudnoći," navode autori.

Obstet Gynecol. Objavljeno line 2015.