Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.

Učestalost teške sepse i smrti povezane sa sepsom u trudnica i babinjača porasla je u periodu 1998.-2008. godine.

"Određivali smo učestalost, rizične faktore i ishode teške maternalne sepse tijekom hospitalizacije radi porođaja, temeljem uvida u najveću bazu podataka prijema pacijenata u bolnice u SAD- the Nationwide Inpatient Sample", rekla je dr. Melissa E- Bauer, sa Sveučilišta u Michiganu, Ann Arbor.

Rezultate istraživanja predstavila je na godišnjem skupu Američkog udruženja anesteziologa.

Prethodna izvješća iz Velike Britanije, upozoravala su na povećanu učestalost smrti majki od sepse. Do ove studije, u SAD nije bilo populacijski utemeljenog epidemiološkog istraživanja o pojavi sepse tijekom hospitalizacije radi porođaja.

Dr. Bauer je sa suradnicima prikupila podatke 9,245,079 žena primljenih u bolnicu radi poroda u periodu 1998.-2008. godine. Korištena je Međunarodna klasifikacija bolesti, 9. revizija.

Od 2758 poroda kompliciranih sepsom, 30.8% bilo je klasificirano kao teška sepsa, a 3.2% je završilo smrću.

Ukupna učestalost sepse tijekom ispitivanog perioda nije se mijenjala, ali se rizik za tešku sepsu udvostručio.

Od 1998. do 2000. stopa je bila 6.5 na 100,000 poroda, a od 2007. do 2008. bila je 13.8 na 100,000. poroda.

Nekoliko je stanja povezano s nastankom teške sepse. Glavni rizični faktori bili su kongestivna bolest srca (srčano zatajenje), kronična bolest jetara, kronična bolest bubrega i sistemski lupus eritematodes. Obstetrički faktori kao što su serklaža, zadržani dijelovi ploda ili posteljice, mrtvorođenje i poslijeporođajno krvarenje stavljali su ženu pod tri puta veći rizik.

Dr. Bauer je dodala da dijagnoza sepse može biti jako teška, dijelom i zbog znakova sepse koji se uobičajeno nalaze u porođaju, primjerice puls ispod 90/min, parcijalni tlak ugljik-dioksida u krvi ispod 32 mm Hg i broj leukocita veći od 12,000. Pozvala je kliničare da paze na postojanje rizičnih faktora i nadziru vitalne znakove u žene te započnu liječenje u najranijo fazi.

Potrebno je ispitati razloge porasta učestalosti teške sepse. "Ključna je rana dijagnoza, jer pravovremeno započeta terapija značajno smanjuje mortalitet", dodala je.

Dr. Irene Rozet sa Seučilišta Washington u Seattleu, uvjerena je da se učestalost teške sepse nije povećala, da je ona stabilna posljednjih 40 godina, te da su zapravo povećane naše mogućnosti rane dijagnostike, kao i sposobnost liječnika da rano postave točnu dijagnozu.

Anesthesiology 2012: American Society of Anesthesiologists 2012 Annual Meeting.