Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.

Žene sa stabilnim lupusom eritematodesom, čak i s poviješću lupusnog nefritisa, imaju znatno manje ozbiljnih komplikacija u trudnoći, nego što je ranije izvještavano, rečeno je na godišnjem sastanku Američkog društva za reumatologiju.

Studija PROMISSE (Prediktori ishoda trudnoće: biomarkeri u sindromu antifosfolpidnih antitijela i sistemskog lupusa eritematodesa) je velika multicentrična studija dizajnirana da odredi biomarkere koji bi mogli predvidjeti loš ishod trudnoće u žena s lupusom.

Do danas, uključeno je gotovo 700 žena. PROMISSE ima 4 grupe: žene koje imaju samo SLE, žene sa SLE i antifosfolipidnim sindromom, žene koje imaju samo antifosfolipidni sindrom i zdrave žene koje su imale najmanje jednu nekompliciranu trudnoću i porođaj.

Sve 333 trudnice u multietničkoj skupini uključeno je u istraživanje prije drugog tromjesečja i u svakom tromjesečju pregledane su od strane reumatologa.

Trećina žena imala je povijest lupusnog nefritisa, polovica je imala anti-DNA antitijela, 11% je imalo antifosfolipidna antitijela, a jedna petina nisku razinu komplementa-sve indikatora ozbiljnosti bolesti. 40% žena je primalo steroidnu terapiju (manje od 20 mg/dan).

"Ostale studije pokazivale su stopu komplikacija veću od 30% kod žena s lupusom", napomenula je Jane Salmon, liječnica iz bolnice za specijalnu kirurgiju u New Yorku. Također, te studije su koristile puno širu definiciju "lošeg utjecaja bolesti".

"Izvanredna vijest", rekao je prvi autor Jill Buyon, liječnik sa Sveučilišnog medicinskog centra u New Yorku "jest da je u samo 15 pacijentica (4%), došlo do razbuktavanja bolesti tijekom trudnoće, a 18% je osjetilo blago do srednje pogoršanje koje se povuklo bez steroida."

Rizični faktori povezani s lošim ishodom uključivali su nešto veću bazalnu aktivnost bolesti (mjerenu kliničkim instrumentima i procjenom liječnika), prisustvo lupus-antikoagulant antitijela, blago povećanu uričnu kiselinu u drugom i trećem tromjesečju i blagi porast komplementa napretkom trudnoće.

"Multivarijantna analiza identificirala je povijest bubrežene bolesti kao nezavisnog prediktora komplikacija", kaže dr Buyon.

"Ono što istraživanje donosi novoga, jeste da čak i pacijentice s lupusnim nefritisom mogu biti dobro tijekom trudnoće", rekla je, "pod pretpostavkom da su zatrudnjele u stabilnoj fazi bolesti i da su kontrolirane od strane iskusnog specijaliste materno-fetalne medicine specijaliziranog za visoko rizične trudnoće. To je zaista ohrabrujuća poruka za žene sa SLE."

S. Sam Kim, profesor medicine s Emory University School of Medicine u Atlanti, Georgia, kaže da se većina reumatologa boji kada žena s lupusom zatrudni. "Mislim da je životno važno, da se preispitamo i damo smjernice ženama. Svaka uputa iz područja reproduktivne medicine ekstremno je važna za ljude oboljele od lupusa."

Eric L. Matteson, šef Reumatološkog odjela Klinike Mayo u Rochesteru, Minnesota, kaže da bi ovi rezultati mogli promijeniti kliničku praksu.

"Znam da će mnogi kliničari biti neskloni, osobito oni koji imaju manje pacijenata s lupusom, da podupru trudnoću u lupusne pacijentice. Ovo istraživanje je uzrok našeg optimizma. Većina žena imat će uspješnu trudnoću, čak i ako imaju serološki dokaz aktivne bolesti."

Chicago, Illinois; Annual Meeting American Society of Rheumatology