Datum zadnje izmjene: 18. 01. 2020.

Javno zdravstveni dužnosnici ukazuju potrebu boljeg praćenje i procjene korištenja opioida među ženama u reproduktivnoj dobi.

Postoji zabrinutost zbog raširene upotrebe opijata među ženama u dobi između 15 do 44 godine. Korištenje opioida u trudnoći je povezano s neonatalnim apstinencijskim sindromom i prirođenim greškama, uključujući oštećenje neuralne cijevi, gastroshizu i prirođene srčane greške. Prirođene greške koje se odnose na korištenje opioida uglavnom su rezultat uporabe lijeka tijekom prvih nekoliko tjedana trudnoće, često prije nego je žena uopće svjesna da je trudna. S obzirom da je većina trudnoća neplanirana, a već poznati rizici povezani s opioidnom izloženosti u trudnoći, postoji razlog za bolje praćenje situacije, kako za kliničare tako i javno zdravstvene dužnosnike, ukazuje novo izvješće iz CDC ("Center for Diseases Control").

"Ako koristite opioidne analgetike, također bi trebali koristiti učinkovitu kontraceptivnu metodu," rekao je José F. Cordero, MD, MPH, pedijatar i stručnjak za malformacija ploda, nekadašnji CDC suradnik i sadašnji član odbora povjerenika 'March Dimes Board of Trustees', u izdanju vijesti izdane od strane 'March of Dimes'.

Cordero je pozvao liječnike da ne propisuju recepte za opioidne analgetike pacijenticama koje mogu biti trudna bez rasprave o rizicima i sigurnijoj alternativi.

U izvješću se navodi da je više od četvrtine privatno osiguranih i jedna trećina žena reproduktivne dobi upisanih u 'Medicaid' dobila recept za opojne analgetike između 2008. i 2012. Tijekom 5 godišnjeg vremenskog okvira, broj recepata za opijatne angalgetike dosljedno je viši među ženama upisnim u 'Medicaid' u odnosu na žene s privatnim osiguranjem, izvijestili su autori.

Broj recepata za opioide bio je najveći u 2009. godini, kada su ovaj recept dobile 29,1% privatno osiguranih žena i 41,4% žena upisanih u 'Medicaid', otkrili su podatci. Najčešće prepisivani opijati bili su hidrokodon, kodein i oksikodon.

"Mnoge žene trebaju uzimati opioidne lijekove kako bi na odgovarajući način kontrolirale svoje zdravstveno stanje; međutim, u nekim slučajevima stoje na raspoloaganju sigurnije alternative i uporaba opioida je nepotrebna, " napisali su autori. "Bolje razumijevanje utjecaja uzimanja opioida neposredno prije i tijekom rane trudnoće može pomoći u informiranju ciljane skupine žena kako bi se smanjilo nepotrebno propisivanje opioida."

Relevantne točke:

• Rasprostranjenu uporabu propisanih opojnih droga treba bolje nadzirati među ženama u reproduktivnoj dobi kako bi se spriječilo prenatalnu izloženost opioidima, ukazuje CDC izvješće.
  • Liječnici bi trebali biti razumni u propisivanju opioida ženama reproduktivne dobi, savjetujući ih o štetnim učincima na fetus i važnoj kontroli rađanja, kada se uzimaju analgetici.

OB.GYN.net

dr. Vesna Harni