Datum zadnje izmjene: 17. 01. 2020.

Otprilike 1.5% sve novorođene djece u SAD-u 2012. godine su začeta pomoću nekih od postupaka MPO - medicinski potpomognute oplodnje, pretežno in vitro oplodnje, navodi se u izvješću objavljenom od strane Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Najviše stope nataliteta iz MPO postupaka – 3% ili više od svih rođenih zabilježene su u Connecticutu, Massachusettsu, New Jerseyu i Kolumbijskom distriktu. Gotovo jedna petina višeplodnih trudnoća / porođaja (19.6%) je rezultat uporabe MPO.

"U većini područja izvještavanja, višeplodne trudnoće iz MPO postupaka predstavljale su značajan udio blizanačkih trudnoća, trojki ili višeplodnih trudnoća višeg ranga, kao što su i stopa novorođenčadi niske porođajne težine kao i prijevremeno rođene djece bile nerazmjerno veće među djecom iz MPO postupaka u odnosu na svekupno rođenu djecu", rekao je Dr. Saswati Sunderam i suradnici CDC Odjela za reproduktivno zdravlje pri Nacionalnom centru za prevenciju kroničnih bolesti.

Ukupno je provedeno 157,635 MPO postupaka u 456 američkih klinika za neplodnost tijekom 2012. godine, što je rezultiralo s 51,261 porođajem i 65,151 novorođenom bebom, prema podacima iz svih 50 država i Kolumbijskom distriktu i Portoriku koji svoja izvješća šalju u državni nadzorni sustav SAD. Navedene 456 klinike predstavljaju 94% svih američkih klinika za liječenje neplodnosti.

Oko 2,483 žena po 1 milijun žena u dobi od 15 – 44 godine koristile su MPO u 2012. godini, s dvostruko većim stopama u Massachusetsu, New Jerseyu i Kolumbijskom distriktu. Šest američkih država činili su polovicu (50.1%) svih obavljenih MPO postupaka: Kalifornija, New York, Illinois, Texas, Massachusetts i New Jersey. Porođaju u ovim državama činili su 48% svih jporođaja i 48% sve novorođenčadi iz MPO postupaka.

Među pacijenticama koje su koristile svježe embrije iz vlastitih oocita, u prosjeku je 1.9 embrija transferirano kod žena mlađih od 35 godina, 2.2 embrija kod žena u dobi od 35-40 godina i 2.7 kod žena iznad 40 godina. Oko 15% žena su izabrale prijenos samo jednog embrija, a to se kretalo od 2.1% svih postupaka u Oklahomi do 60% svih postupaka u Delawareu.

Trojke ili višeplodne trudnoće višeg reda iz MPO postupaka činile su 30% svih porođenih trojki i trudnoća višeg reda tijekom 2012. godine. Gotovo trećina djece iiz MPO postupaka (30%) su bila niske porođajne težine u usporedbi s 8% među svom dojenčadi, a 6% dojenčadi začete tijekom MPO postupaka su bila vrlo niske porođajne težine u usporedbi s 1.4% sve djece.

Tek nešto više od trećine djece iz MPO postupaka (35%) su rođena prijevremeno, u usporedbi s 12% djece u općoj populaciji.

Sveukupno, djeca začeta MPO postupcima činila su 4.6% sve nedonoščadi, 5.2% vrlo rano rođene djece i 5.8% svih beba vrlo niske porođajne težine.

MMWR Surveill Summ. 2015; 14:Tro64[Suppl 6]:1-29

dr. Vesna Harni