Datum zadnje izmjene: 31. 01. 2020.

Najveći broj žena nije svjestan da je virusna infekcija glavni uzrok nastanka raka vrata maternice, kao niti toga kako kontracepcijske pilule ne pružaju adekvatnu zaštitu protiv ove infekcije.

Humani papiloma virus (HPV) povezan je u preko 95% slučajeva s nastankom raka vrata maternice, a HPV infekcija jedna je od najčešćih spolno prenosivih bolesti diljem svijeta.

U ispitivanju koje je vršeno tijekom 15 mjeseci u jednoj od Londonskih klinika, tek nešto manje od jedne trećine svih ispitanica je ikada čulo za humani papiloma virus. Nešto manje od polovice ispitanica su znale da je HPV infekcija povezana s nastankom raka vrata maternice.

Ovo su bile uglavnom nešto starije žene, koje su imale abnormalnosti u PAPA testu. Studija je obuhvatila istraživanje 1.000 žena, a prosječna starost ispitanica bila je 30 godina.

Znanstvenici ukazuju razočarano kako ispitivani uzorak predstavlja zapravo dobro educirane ispitanice, a da su na žalost svijest i saznanja o humanom papiloma virusu loši.

Premda većina pacijentica s rakom vrata maternice ima humani papiloma virus, studije pokazuju paradoksalnu činjenicu kako samo mali broj pacijentica s HPV infekcijom obolijeva od raka vrata maternice.

Humani papiloma virus izaziva također genitalne bradavice, koje su najjasniji znak HPV infekcije. Međutim, tek je jedna trećina ispitanica znala da genitalne bradavice ne uzrokuju rak vrata maternice.

Žene koje puše, općenito su lošije informirane o humanom papiloma virusu, što izaziva zabrinutost znanstvenika, obzirom da su ranije studije pokazale kako je pušenje jedan od rizičnih faktora u nastanku cervikalne displazije i raka vrata maternice u žena s HPV infekcijom.

Londonski stručnjaci ukazuju na nužnost zdravstvenog odgoja. Pacijentice s abnormalnostima u PAPA testu neophodno je u potpunosti uputiti u značenje rezultata ovog testa.

Sex Transm Infect 2003; 79: 320-322

dr. Vesna Harni