Datum zadnje izmjene: 17. 01. 2020.

Više od 60% bolnica imaju stope poroda carskim rezom veće od nacionalnih mjerila, navodi se u novom izvješću radne skupine "Leapfrog".

Skupina "Leapfrog", nacionalna organizacija za kvalitetu, ispitala je 1.122 bolnica diljem zemlje kako bi se utvrdilo koliki broj institucije je premašio ciljanu stopu od ne više od 23,9% poroda carskim rezom godišnje. Činjenica da manje od polovice američkih bolnica odgovara referentnim stopama je zabrinjavajuće, izjavila je predsjednica i izvršna direktorica skupine "Leapfrog", Leah Binder.

"To znači da daleko previše žena prolazi veliku operaciju abdomena bez medicinske potrebe - sa svim rizicima koje svaka operacija donosi," rekla je gospođa Binder u priopćenju, dodajući da je broj bolnica koje nisu izvijestile o svojim stopama poroda carskim rezom još jedan razlog za zabrinutost među pacijentima i osiguravateljskim kućama.

Ruralne bolnice bile su najbolje u istraživanju, s gotovo pola bolnica koje obavljaju porod carskim rezom prema preporučenim stopama ili manje često. Posebno, Utah i Idaho, imali su stope poroda carskim rezom niže od 20%. Međutim, samo je oko 37% urbanih bolnicama poštovalo referentnu stopu.

"Leapfrog" skupina je koristila mjeru iz istraživanja "Nulliparous Term Singleton Vertex Cesarean Section Rate", koje je identificiralo trudnoće koje su bile vjerojatne da će se trebati kiruršku intervenciju tijekom poroda. Mjera je usvojena od strane Zajedničke komisije, Nacionalnog foruma kvalitete i Centara za Medicare i Medicaid usluge. Leapfrog skupina je koristila ciljnu mjeru od 23,9% prema istraživanju "Healthy People 2020 initiative".

"Ovdje je zaista riječ o tome koliko smo dobri - kao liječnici, medicinske sestre, primalje i bolnice – u podržavanju poroda", rekao je Dr. Elliott Main, predsjednik Stručnog vijeća za trudničku skrb, u priopćenju. "Pokazalo se da, bolničko osoblje koje podržava porod na odgovarajući način i osjetljivo je na planove rađanja u obitelji, ima niže stope carskog reza u ukupnom poretku. Ako želimo poboljšati tu stopu preko odbora, bolnice se moraju držati ovog standarda kako bi se osigurale sigurne kratkoročne i dugoročne posljedice i za mamu i bebu. "

OB.Gyn.Network

dr. Vesna Harni