Datum zadnje izmjene: 18. 01. 2020.

Može li jednostavno žvakanje žvakaće gume nakon carskog reza ili drugog abdominalnog kirurškog zahvata ubrzati povratak gastrointestinalne funkcije? Dokazi koji podržavaju uporabu žvakaće gume kako bi se spriječio ileus su slabi, ali ne i u potpunosti neutemeljeni, navodi Cochrane istraživačka skupina "Colorectal Cancer Group".

Recenzenti su pretražili sveukupno 81 studiju i otkrili neke naznake da guma za žvakanje nakon operacije može pomoći probavnom sustavu da se oporavi nakon anestezije. Međutim, ovom zaključku dodaju nekoliko upozorenja.

Prvo, većina studija su loše kvalitete, što znači da rezultati nisu bili pouzdani. Čak su i istraživanja koja su pronašli pratili skalu različitih kirurških zahvata, nemoguće je zaključiti da će žvakaća guma imati istu korist kod žene koja je upravo rodila putem carskog reza na temelju koristi koja je pokazana pri kolorektalnim kirurškim zahvatima.

Tako je meta-analiza pokazala neke dokaze da su pacijenti koji su žvakali gumu nakon operacije bili u stanju ispustiti plinove i imati stolice prije nego pacijenti koji nisu žvakali žvakaću gumu. Peristaltika crijeva se putem stetoskopa značajno češće čula kada je pacijent nakon kirurškog zahvata žvakao žvakaću gumu.

Nađeni su statistički dokazi da žvakaća guma smanjuje vrijeme do prvog flatusa (puštanja plina) kod pacijenata s kolorektalnim operativnim zahvatima od gotovo 8 sati i pacijentica s carskim rezom za više od 10,5 sati. Statistički podaci također pokazuju da žvakaća guma smanjuje vrijeme do prve stolice u oba ova slučaja, i kod operacije debelog crijevo i nakon carskog reza.

Izbjegavanje ileus kao komplikacije abdominalnih kirurških zahvata vrijedno je pažnje i zbog općeg smanjenja troškova operacije. Pa ipak, uredništvo zaključuje da je potrebno više istraživanja za znanstveno utemeljenu preporuku, pa autori pozivaju na veće, randomizirano kvalitetno istraživanje koje će se fokusirati na različite vrste operacija.

U međuvremenu, ne bi škodilo da su gume za žvakanje dostupne u bolnici ili katu za kirurški oporavak. Možda bi bilo još bolje, reći pacijente da sa stvarima za bolnicu spakiraju i žvakaće gume svojeg omiljenog okusa.

Ključne točke:

• Guma za žvakanje može pomoći poboljšati oporavak gastrointestinalne funkcije nakon abdominalne kirurgije, uključujući carski rez.
  • Iako su trenutni znanstveni dokazi u vezi s ovom praksom ograničeni i slabi, žvakanje žvakaće gume nakon operativnog zahvata vjerojatno nije štetno.

Cochrane Colorectal Cancer Group, 2015.

dr. Vesna Harni