Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Nagli porast incidencije prirođenog sifilisa između 2012. i 2014. godine je usporedan s nacionalnim povećanjem primarnog i sekundarnog sifilisa kod žena u istom razdoblju, prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Nova otkrića ukazuju na potrebu za konkretnijim javnozdravstvenim intervencijama kako bi se spriječilo širenje po život opasne infekcije. Ukupna stopa prijavljenog prirođenog sifilisa je porasla na 11.6 slučajeva na 100,000 živorođenih u 2014., u odnosu na 8.4 slučajeva na 100,000 u 2012. godini, pokazuje analiza nacionalnih podataka. Povećanje od 38% se podudara s porastom od 22% u primarnom i sekundarnom sifilisu među ženama u istom razdoblju, napisali su Dr. Virginia Bowen (CDC's Epidemic Intelligence Service) i kolege 13. studenog u "Morbidity and Mortality Weekly Report".

Tijekom 2012. do 2014. godine, sve rasne / etničke skupine su imale porast u broju i stopi infekcije, iako postoje značajne rasne razlike u stopama prirođenog sifilisa. Među bijelcima, crncima i Latinoamerikancima je stopa kongenitalne infekcije povećana za 61%, 19% i 39%. "U 2014. godini, stopa među crncima je ostala veća oko 10 puta od stope među bijelcima i tri puta veća od stope među Latinoamerikancima", navode autori. Zemljopisno, povećanje stope infekcije se dogodilo u svim područjima, ali je bila najveća na Zapadu, gdje je stopa povećana s 5.5 na 12.8 slučajeva na 100,000 živorođene djece, navode autori.

U trenutnoj analizi, 100 (21.8%) od 458 majki djece s prirođenim sifilisom u 2014 nije imalo prenatalnu skrb i 44 (9.6%) nije imalo informacije tijekom prenatalne skrbi. Od 314 majki u ovoj skupini s jednim ili više prenatalnim posjetom, 21 nikada nije testirano na sifilis tijekom trudnoće, a 52 su bile negativne u ranoj trudnoći, ali su se zarazile prije porođaja. Kod žena s jednim ili više prenatalnih pregleda, 135 (43.0%) nije dijagosticirano na sifilis tijekom trudnoće, a 94 (30.0%) je dobilo neadekvatnu terapiju, navode autori. Od djece rođene sa sifilisom, 25 je bilo mrtvorođenih, a osam je umrlo u roku od 30 dana od dana porođaja.

Svaki slučaj prirođenog sifilisa u SAD-u je događaj koji odražava propuštene mogućnosti za prevenciju, navode autori. "Postoje dvije glavne mogućnosti za sprečavanje [prirođenog sifilisa]: primarna prevencija sifilisa među ženama reproduktivne dobi i muškarcima koji imaju seksualne odnose sa ženama, te prevencija prijenosa majka-dijete među trudnicama već zaraženim sifilisom," objasnili su autori. Osim rješavanja prepreka za dobivanje kvalitetne prenatalne skrbi, uključujući i probir na seksualno prenosive bolesti, inicijative prevencije se trebaju usredotočiti na pravodobno izvješćivanje o prirođenom sifilisu te o slučajevima primarnog i sekundarnog sifilisa kod žena reproduktivne dobi, temeljitiji prenatalni probir te pravovremeno i odgovarajuće liječenje identificiranih slučajeva, navode autori.

Morb Mortal Wkly Rep 2015. 64; 1241-1245.