Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Podaci iz studije sa ženama reproduktivne dobi u SAD-u pokazuju da određene skupine trudnica nemaju odgovarajuću stomatološku skrb. Mlađe trudnice afroameričkog i hispanjolskog podrijetla, te žene s niskim prihodima ili niskim stupnjem obrazovanja imaju lošiju stomatološku zaštitu nego drugi, napisali su istraživači. "Trudnice se općenito trebaju čuvati od infekcija koje bi mogle ugroziti trudnoću ili vlastito zdravlje", rekao je Peter Milgrom, profesor stomatologije (School of Dentistry, University of Washington, Seattle). "Mnogi znanstvenici su dokazali povezanost između bolesti desni u trudnoći i ishoda trudnoće kao što su preuranjeni porođaj i niska porođajna težina," rekao je. Hormonske promjene tijekom trudnoće mogu povećati rizik od stomatoloških zdravstvenih problema kao što su upale desni, istaknuo je. Ova studija je pokazala nejednakost skrbi u populaciji, rekao je glavni autor Eugenio Beltrán-Aguilar iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Atlanti, Georgia.

Manjine i one niskog socioekonomskog statusa imaju općenito slabiju medicinsku skrb, pa ne čudi da žene u tim skupinama često ne dobivaju stomatološku uslugu koja im je potrebna, rekao je Beltran-Aguilar. On i njegovi suradnici navode da je prenatalna posjeta stomatologu korisna za provjeru zdravlja zubi žena i da treba potaknuti žene da preuzmu brigu o svojim zubima kao dijelu cjelokupnog zdravlja. Autorski tim je analizirao podatke od 1999-2004 iz studije National Health and Nutrition Examination Surveys, uključujući 897 trudnica i 3.971 žena koje nisu bile trudne u dobi između 15 i 44 godine. Posebno su se osvrnuli na tri pitanja: procjena svake žene o stanju usta i zuba, kada je bila zadnji put kod stomatologa i razlog posjete stomatologu.

Više je trudnica starosti iznad 35 godina (86%) reklo da su im zubi u dobrom stanju, u usporedbi s 57% trudnica koje su bile mlađe od 24 godine. Kod žena koje nisu bile trudne je bilo upravo suprotno: 75% mlađih žena je reklo da je stanje usta i zubi dobro u usporedbi s 68% starijih žena. Rezultati su objavljeni u internetskom izdanju znanstvenog časopisa "Preventing Chronic Disease". Žene bijele rase i one s obrazovanjem većim od srednje škole ili visokim prihodima također su navele bolje stanje usta i zubi. Mlade trudnice su imale manje odlazaka stomatologu u proteklih godinu dana nego njihove vršnjakinje koje nisu bile trudne, rekli su istraživači. Za sve žene je vrijedilo da se povećava vjerojatnost da su posjetile stomatologa zbog prevencije ako su imale veći dohodak ili visoko obrazovanje .

"Postoje još neki ginekolozi i stomatolozi koji oklijevaju liječiti zube trudnicama zbog straha da ne bi doveli dijete ili majku u opasnost", rekao je Beltran-Aguilar, "ali nemamo dokaza da liječenje zuba šteti ženi na bilo koji način." Osim potrebnog liječenja, žene koje ne dobiju stomatološku skrb za vrijeme trudnoće propuste savjete kako najbolje postupati sa svojim novim djetetom, rekao Milgrom. "Siromašniji često dodaju šećer u mlijeko, daju djeci prekomjerne količine soka što rezultira karijesom u vrlo mladoj dobi" rekao je. "Ne bave se svi stomatolozi savjetovanjem, tako da je važno tražiti onoga tko se bavi preventivom za ovu vrstu problematike." Stomatolozi također mogu poučiti nove majke da koristiti male količine paste s fluorom kod male djece u svrhu zaštite zubi od propadanja, rekao je on.

SOURCE: http://1.usa.gov/Ygu7GC
Prev Chronic Dis 2014.