Datum zadnje izmjene: 05. 11. 2023.

Suprotno uobičajenom razmišljanju i standardnoj opstetričkoj praksi, rezultati kod više od 300 žena sugeriraju da žene ovisnice o opijatima mogu sigurno proći detoksikaciju za vrijeme trudnoće.

Dr Jeniffer Bell prijavila je na godišnjem Pregnancy Meetingu pod pokroviteljstvom Society for Maternal-Fetal Medicine da je u razdoblju od 5 godina 301 ovisnica prošla kroz detoksikaciju za vrijeme trudnoće, a bez identificiranih štetnih posljedica za fetus.

Od ukupnog broja žena u istraživanju, 108 je akutno detoksicirano u zatvorskim ustanovama, 100 je prošlo kroz hospitalnu detoksikaciju, a 93 je prošlo kroz polaganu izvanbolničku detoksikaciju Subutexom tijekom 6-12 tjedana. Stope recidiva u tim grupama bile su 19%, 71% i 15%.

Međutim, kod 23 žene u grupi koja je prošla hospitalnu detoksikaciju, a koje su dalje intenzivno ambulantno praćene, stopa recidiva je bila 17% u odnosu na 71% ukupne stope recidiva kod pacijentica iz hospitalne detoksikacije, rekla je dr Bell, specijalizant treće godine na University of Tennessee Medical Center, Knoxville.

Nisu zabilježeni slučajevi intrauterine fetalne smrti (IUFD) za vrijeme istraživanja, a stopa prijevremenog porođaja nije se razlikovala između skupina, navela je dr Bell.

Stopa prijevremenog porođaja je bila ukupno 17% (51 trudnica), ali je kod 28 trudnica porođaj induciran zbog sumnje u zastoj fetalnog rasta. Dijagnoza je potvrđena kod njih 16.

Detoksikacija je bila nešto skuplja od lijeka održavanja u ovom istraživanju, ali je ušteda na troškovima, kada se usporedi s troškom liječenja jednog novorođenčeta s neonatalnim apstinencijskim sindromom - u prosjeku 63.000 $ na nacionalnoj razini.

Uobičajena je praksa da se žene ovisnice o opijatima ne detoksiciraju tijekom trudnoće, što se temelji prvenstveno na dva izvješća o slučajevima iz 1970. koja sugeriraju fetalno oštećenje uzrokovano detoksikacijom. Međutim, u ovom istraživanju, kao i pet drugih istraživanja objavljenih od tog vremena, ukupno 684 pacijentice su detoksicirane bez slučajeva intrauterine fetalne smrti, što sugerira da detoksikacija tijekom trudnoće nije štetna. Iako su stope recidiva visoke, prema dr Bell to je obično kod žena koje nemaju kontinuirani follow-up.

Nakon što je pacijentica detoksicirana, za uspjeh je nužno njeno intenzivno praćenje i bihevioralni follow-up, rekao je u intervjuu glavni autor istraživanja, dr. Craig V. Towers. Smatra da je takvo praćenje skupo, ali ni približno tako skupo kao briga za dojenčad s neonatalnim apstinencijskim sindromom.

Dr Towers, koji je također sa University of Tennessee Medical Center, navodi da samo u Tennesseeju, gdje se pojavljuje oko 1.000 slučajeva neonatalnog apstinencijskog sindroma na godišnjoj razini, smanjenje od 50% u tim slučajevima može uštedjeti više od 30 milijuna $ godišnje.

Okvir za formiranje programa za kontinuirani follow-up za žene koje prolaze detoksikaciju mogao bi biti plaćen dijelom tih ušteda, rekao je dr Towers, koji trenutno radi s odjelom Ministarstva zdravstva na razvoju plana za takav pristup problemima izazvanim ovisnošću o opijatima u trudnoći.

Trenutni rezultati predstavljaju prvi korak prema poboljšanom sustavu, obzirom da mnoge žene koje zatrudne kao ovisnice o opijatima žele proći detoksikaciju, ali im se ta mogućnost ne pruža, rekao je dr Towers. "Trebamo se osloboditi argumenta da je detoksikacija štetna za dijete."

2016 Annual Pregnancy Meeting | Society for Maternal-Fetal Medicine