Datum zadnje izmjene: 06. 04. 2024.


Objavljenje su revidirane smjernice o liječenju opioidima tijekom trudnoće od strane Američkog društva opstetričara i ginekologa (ACOG). Liječenje uz medicinski nadzor je i dalje preporučeno, ali se može razmotriti ukidanje terapije u određenim kliničkim situacijama, prema smjernicama. Smjernice pružaju ažurirani pregled mogućnosti farmakološkog liječenja, uključujući lijekove kao što su metadon, buprenorfin, naltrekson i nalokson.

"Nadzor medikamentoznog liječenja uz medicinski nadzor mora biti usmjeren protiv negativnih učinaka trajne zlouporabe opioida koji mogu biti puno štetniji za mamu i bebu. Liječenje uz medicinski nadzor poboljšava prenatalnu skrbi i program liječenja ovisnosti te se pokazalo da smanjuje rizik za komplikacije u trudnoći", izjavila je glavna autorica, Maria Mascola, iz Marshfieldove klinike u Wisconsinu. Dr. Mascola i kolege su objavili smjernice online u časopisu "Obstetrics & Gynecology".

Uporaba opioida tijekom trudnoće je eskalirala paralelno s opioidnom epidemijom u općoj populaciji. Trudnice koje koriste opioide imaju povećan rizik za komplikacije i smrt povezane s trudnoćom. Neliječena ovisnost također je povezana s visokorizičnim ponašanjim, poput prostitucije i kriminala, koja mogu izložiti trudnice spolno prenosivim infekcijama, nasiljem, pravnim problemima i zatvorskoj kazni.

Liječenje uz medicinski nadzor ostaje željeni tretman jer je ukidanje terapije povezano s visokim stopama povratka uporabe opioida i slabijim ishodima trudnoće. Relaps je povezan s ozbiljnim rizicima, poput prijenosa infekata, slučajnog predoziranja kao posljedice smanjene tolerancije, nedostatka prenatalne skrbi i opstetričkih komplikacija. Medicinski nadgledano ukidanje terapije može se uzeti u obzir kod žena koje ne prihvaćaju liječenje opioidnim agonistima ili kada liječenje nije dostupno. U tom slučaju, liječnik koji ima iskustvo u liječenju perinatalne ovisnosti treba nadgledati liječenje uz informirani pristanak žene.

Smjernice također naglašavaju multidisciplinarno dugoročno praćenje koji bi trebalo uključivati medicinsku, ekonomsku i socijalnu podršku. ACOG također preporučuje univerzalni probir počevši od prvog prenatalnog posjeta i korištenje optimalnih upitnika za probir te testiranje urina po mogućnosti. Ako je žena pozitivna, smjernice preporučuju kratku intervenciju (poput razgovora, povratnih informacija i savjeta) i upućivanje na liječenje. Smjernice također pružaju detaljne informacije o prijeporođajnoj, intraporođajnoj i poslijeporođajnoj njezi kod žena koje koriste opioide tijekom trudnoće.

Sve veću uporabu opioida u trudnoći prati nagli porast sindroma neonatalne apstinencije - sindroma koji nastaje zbog prestanka uzimanja lijeka koje ubrzo nakon rođenja dožive djece rođene od žena koje su uzimale opioide tijekom trudnoće. Slijedom toga, smjernice naglašavaju praćenje ovog sindroma od strane dječjeg zdravstvenog pružatelja usluga. "Često se sindrom neonatalne apstinencije vidi kod dojenčadi koja je prenatalno izložena opioidima, pa je važno zapamtiti da je to očekivano i izliječivo stanje koje nema utjecaja na kognitivni razvoj", dodala je Mascola.

Žene koje su stabilne, ne koriste ilegalne droge i nemaju nikakvih kontraindikacija (kao što je HIV infekcija) bi trebalo poticati na dojenje, prema smjernicama. Međutim, žene bi trebali savjetovati da ne doje ako ponovno krenu uzimati drogu. Naposljetku, smjernice naglašavaju odgovarajuću psihosocijalnu podršku nakon poroda, kao što su programi prevencije recidiva. Žene bi također trebale imati rutinski pristup kontracepcijskom savjetovanju kao dijelu liječenja jer je rizik za neplaniranu trudnoću visok, čak do 80%.

"Poslijeporođajno razdoblje je osjetljiv period za nove mame budući da se suočavaju sa stresom zbog nedostatka sna, brigom za novorođenčad i eventualnim simptomima postporođajne depresije", rekla je dr. Mascola. "Žene s uzimanjem opioidnih droga se susreću sa svim tim stvarima, pored problema zbog njihove ovisnosti, koje - bez liječenja i podrške - često mogu dovesti do relapsa. Ove su smjernice namijenjene za ginekologe i porodničare za pomoć u skrbi o njihovim pacijenticama kako bi one mogle napraviti trajne pomake u svom životu. "

 

Obstet Gynecol. Objavljeno online, 2017.
 

  Novosti - Sve