Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Krvni test za mjerenje koncentracije folata može pomoći identificirati- rizične populacije i ponuditi način da ciljanim naporima identificiramo defekte neuralne cijevi, istraživači su predložili u nedavno objavljenoj studiji u BMJ. Ako trudnice uzimaju samo 400 mikrograma/ danu folne kiseline, idealno prije trudnoće, broj oštećenje neuralne cijevi mogu se smanjiti za 80%, navodi se u popratnom uvodniku. S ciljem utvrđivanja optimalne razine crvenih krvnih stanica (CKS) koncentracije folata potrebne kako bi se spriječilo oštećenje neuralne cijevi, znanstvenici bi uspjeli dokazati da je rizik znatno smanjen kod žena s većim koncentracijama. Naime, koncentracije CKS folata iznad oko 1000 nmol / L su u skladu s optimalnim smanjenjem rizika, izvijestili su autori. Osim toga, izvijestili su i dodatno smanjenje rizika s koncentracijama iznad oko 1300 nmol / L.

U provođenju studije, znanstvenici su se oslanjali na podatke iz dviju studija u nefolatnim -utvrđeni regijama u Kini. Jedna od studija uključuje podatke o 247.831 sudionica programa prevencije nuhalnih defekata, a drugi su iz randomiziranog istraživanja od 1.194 žena koje ne planiraju ostati u drugom stanju kako bi se ocjenio učinak uzimanja domjestaka folne kiseline na koncentraciju folata u krvi. Određivanjem optimalne razine praga, autori su predložili da klinička ispitivanja krvi mogu pomoći u procjenama programa prevencije i prepoznavanju subpopulacija koje bi mogle imati povišeni rizik defekata neuralne cijevi. Ti bi rezultati mogli pomoći u odluci o smjernicama dajući stručnjacima javnog zdravstva alat za smanjenje broja oštećenja neuralne cijevi u svijetu, napisali su u uvodniku koji prati studiju, znanstvenici iz Nuffield Odjela za populacjsko zdravstvo na Sveučilištu u Oxfordu.

U Sjedinjenim Američkim Državama, autori studije ukazuju da i dalje postoje javnozdravstvene posljedice unatoč fortifikacijskim naporima koje su uspješno pomogle smanjiti rizik od oštećenja neuralne cijevi. S obzirom da mnoge američke žene počnu uzimati suplemente folne kiseline tek nakon potvrde trudnoće, kažu autori, krvni test bi mogao pomoći u razumijevanju onih koji imaju povećan rizik za oštećenje neuralne cijevi.

Relevantne točke:

• Istraživači su rasvijetliti odnos između koncentracija RBC folne kiseline i rizik od oštećenja neuralne cijevi, pružajući marker za identificiranje rizičnih populacija za preventivne javno zdravstvene akcije.
  • Analiza je pokazala da koncentracija RBC folata iznad oko 1000 nmol / L smanjuje rizik od oštećenja neuralne cijevi- ovisne o folatima, te da je koncentracija iznad oko 1300 nmol / L osigurava dodatno smanjenje rizika.