Folna kiselina i autizam
Nova studija je pokazala da djeca čije su majke uzimale folnu kiselinu u trudnoći imaju manje autističnih osobina, no veza nije objašnjena koncentracijom folata kod majki, barem ne s 13 tjedana trudnoće. "Jedan od mogućih mehanizama se odnosi na dostupnost folata fetusu zbog toga što je majka uzimala nadomjestke folne kiseline", rekla je voditeljica studije doktor medicine Jolien Steenweg-de Graaff (Erasmus Medical Centre, Rotterdam, Nizozemska). "Kao što folati imaju važnu ulogu u sintezi i metilaciji DNA, tako mogu utjecati i na neurološki razvoj i nakon zatvaranja neuralne cijevi", napisala je za Reuters Health u mailu. "Naša studija, svejedno, ne potvrđuje ovaj mehanizam i nismo našli utjecaj koncentracije folne kiseline u majčinoj krvi na razinu autističnih osobina kod djece."
Doktorica Steenweg-de Graaff i kolege su mjerili koncentracije folne kiseline u oko 5,600 majki u svojoj studiji koja je objavljena online u European Journal of Public Health. Također su istražili koliko je žena uzimalo nadomjestke folne kiseline u trudnoći. Kasnije, kada su djeca bila u dobi oko 6 godina, istraživači su bili u mogućnosti kontaktirati s 3900 žena i zamoliti ih da procijene autistične osobine kod svoje djece. Majke su bodovale svoju djecu po Social Responsive Scale i Child Behavior Checklist. Pronašli su da su žene, koje su počele uzimati folnu kiselinu prije začeća, unutar prvih 10 tjedana trudnoće ili nakon prvih 10 tjedana trudnoće, sve imale djecu s manje bodova na skali autističnih osobina nego one koje nisu uzimale suplemente. Koncentracija folne kiseline u plazmi majki u ranoj trudnoći (median, 13,2 tjedana trudnoće) nije bila značajno povezana s rezultatima za autizam.
Jedno od objašnjenja za takav nesrazmjer može biti da majke su koje su uzimale nadomjestke imale općenito bolje sređen cjelokupni život, istaknuli su istraživači. Na taj način je rezultate objasnio i doktor Alberto Ascherio, profesor epidemiologije i nutricionizma (Harvard Medical School, Cambridge, Massachusetts) koji nije bio uključen u studiju. "Ovo je dobro provedena studija koja podupire koncept da majke koje se zdravo hrane i imaju uredne zdravstvene navike prije začeća ili u vrlo ranoj trudnoći imaju manji rizik imati dijete s autizmom", rekao je doktor Ascherio. "Kao što su i autori naveli, s obzirom da je razina folata važna samo u ranom razvoju, najvjerojatnije postoje i drugi nepoznati čimbenici osim folata koji mogu objasniti ovu povezanost", dodao je.
Eur J Public Health 2014.
Poliklinika Harni