Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Trudnice koje jedu više od tri obroka ribe tjedno - više od najviše preporučene doze od strane zdravstvenih službi u SAD-u – možda se suočavaju s povećanim rizikom za prebrzi rast djece i njihovu pretilost u djetinjstvu, pokazuju rezultati studije. Prethodna istraživanja su povezala jednu štetnu tvari u ribi - živu – koja dovodi do oštećenja živčanog, probavnog i imunološkog sustava, pluća, bubrega, kože i očiju. Zbog toga su US Food and Drug Administration i Agencija za zaštitu okoliša savjetovali trudnice za ograničenu potrošnju od tri porcije tjedno.

Sadašnja studija ukazuje na još jedan rizik za trudnice – mogućnost da štetne tvari u ribi povećaju dječju pretilosti ometanjem razvoja hormonskih sustava tijekom trudnoće, objavljeno je na internetu u časopisu "JAMA Pediatrics". Žene ne trebaju sveukupno izbjegavati ribu jer je ona bogati izvor važnih hranjivih tvari kao što su proteini, vitamin D i omega-3 masne kiseline - ali ne bi trebale pretjerivati, rekla je glavna autorica studije Dr. Leda Chatzi iz Sveučilišta u Kreti, Grčka.

"Naši rezultati pokazuju da žene trebaju uskladiti potrošnju ribe s trenutnim smjernicama", rekla je Dr. Chatzi. "Općenito, žene bi trebale jesti razne vrste riba svaki tjedan, a izbjegavati konzumiranje velikih grabežljivih riba kao što su skuša, sabljarka, morski pas i tuna", dodala je Dr. Chatzi, nabrajajući neke vrste koje mogu sadržavati više štetnih tvari. Za procjenu povezanosti između majčinog konzumiranja ribe i dječje pretilosti, Dr. Chatzi i kolege su analizirali podatke iz 15 objavljenih studija koje su pratile više od 26.000 trudnica i njihovu djecu u razmacima od dvije godine dok su djeca dosegla šest godina.

Kombinirana populacijska studija je uključila bebe rođene od 1996. do 2011. godine u Belgiji, Francuskoj, Grčkoj, Italiji, Nizozemskoj, Norveškoj, Poljskoj, Portugalu, Španjolskoj i SAD-a državi Massachusetts. Unos ribe je varirao od regije do regije. U Belgiji je, na primjer, samo polovica trudnica uzimala ribu više od jednom tjedno. No, u Španjolskoj je, s druge strane, polovica žena jela ribu više od četiri puta tjedno. Uz umjereno konzumiranje ribe - jedan do tri puta tjedno - znanstvenici nisu pronašli nikakvu povezanost s brzim rastom dojenčadi ili dječjom pretilosti do šest godina.

No, u odnosu na žene koje su jele ribu jednom tjedno ili manje u trudnoći, žene koji su jele ribu više od tri puta tjedno tijekom trudnoće su imale 22% veći rizik za neuobičajeno brzi rast djece od rođenja do dobi od dvije godine, napisali su u studiji. Istovremeno, žene koje su konzumirale ribu više od tri puta tjedno su imale djecu koja su imala 14% veću vjerojatnost da će biti pretila nakon četiri godine i 22% veću vjerojatnost za pretilost nakon šest godina.

Učinak unosa teških riba je bio izraženiji kod djevojčica nego u dječaka. Istraživači su izračunali te rizike na temelju procijenjenih krivulja rasta u svim studijama. Jedno od ograničenja analize je da se oslonja na anamnezu žene o njihovoj prehrani, a to ne mora biti biti točno, zaključili su. Studija također ne može dokazati da li konzumiranje veće količine ribe tijekom trudnoće zapravo uzrokuje da djeca postaju pretila, nego samo da postoji povezanost između tih dviju stvari.

Nalazi su također lagano kontradiktorni jer su neki prethodna istraživanja pokazala da omega-3 masne kiseline u ribi mogu zaštititi protiv pretilosti, istaknula je Dr. Emily Oken, nutricionist i javno zdravstveni znanstvenik na Sveučilištu Harvard, koja nije bila uključena u studiju. Živa u ribama nije povezana s pretilošću, iako je povezana s drugim poteškoćama u razvoju, ali je moguće da pesticidi ili drugih kontaminanti u ribi mogu pridonijeti debljanju kod djece, rekla je Dr. Oken.

"Moguće je da je konzumiranje više ribe u trudnoći samo marker za općenito obilniju prehranu, a znamo da žene koje dobijaju više na težini tijekom trudnoće imaju i djecu sa većim rizikom za prekomjernu tjelesnu težinu", dodala je Dr. Oken. No, žene koje jedu ribu u umjerenim količinama ne trebaju paničariti. "Ne volim koristiti riječ 'opasna', jer to može uplašiti žene do te mjere da prestanu jesti ribu, a riba je dio zdrave prehrane", izjavila je Dr. Oken.

IZVOR: http://bit.ly/1WnuEyA
JAMA Pediatr 2016.