Datum zadnje izmjene: 05. 07. 2021.

Za sve veću populaciju starijih zatvorenih žena, prijelaz u menopauzu može biti posebno opterećen, pri čemu su zatvorski zdravstveni sustavi u velikoj mjeri ovaj problem previdjeli, pokazuje novi pregled.

"Zatvorenice imaju veću vjerojatnost obolijevanja od kroničnih bolesti, kao i mentalnih oboljenja što dodatno komplicira liječenje menopauzalnih tegoba", rekla je ginekologinja dr. Andrea Knittel, medicinska direktorica zatvorske bolnice 'Incarcerated Women Health' sa Sveučilišta Sjeverne Karoline u. Chapel Hill, koja nije bila uključena u studiju.

Istodobno, žene u pritvoru rjeđe su obrazovane, nemaju zdravstveno osiguranje, teže dolaze do potrebnih lijekova i suplemenata koji se koriste u preimenopauzi i menopauizi, te su nedovoljno opskrbljene higijenskim ulošcima, napisao je istraživački tim u znanstvenom časopisu 'Maturitas'.

Pregledni članak ističe da zatvorenice možda ne znaju zašto imaju vrućine, a vjerojatno im nedostaje pristup ventilatorima, klima uređajima i mogućnostima promjene odjeće i posteljine natopljene znojem.

Istraživači su pregledali 39 studija o menopauzi u žena iza rešetaka. Broj žena zatvorenih u SAD-u umnožio se gotovo devetostruko u posljednja četiri desetljeća - sa 26.378 u 1980. na 222.455 do 2019. godine. Starije žene spadaju u najbrže rastući segment zatvorske populacije.

Sva literatura ukazuje na ideju da je život u zatvorskom sustavu "dvostruka kazna", posebno za starije žene, jer moraju podnijeti i izazove koji prate zatvor, i uznemirujuće simptome menopauze i starenja. Pregled naglašava kako se malo zna o učinku zatvaranja na simptome menopauze. Ne postoje podatci koji bi nam rekli što se događa ženama na cjelokupnom američkom tlu.

Zatvorenice koji prolaze kroz menopauzu dvostruko su kažnjene

Knittel je nadgledala prethodna istraživanja koja su uključivala intervjue sa zatvorenim ženama koje su prolazile menopauzu. Neke su pogrešno shvatili simptome menopauze kao reakciju zbog neuzimanja ili nuspojave lijekova. Zdravstveni radnici su nečesto smatrali žene koje bi tražile lijekove za ublažavanje menopauzalnih tegoba ovisnicama, koje na taj način traže drogu.

Kada su menopaualne tegobe i simptomi objašnjeni simptomatskim zatvorenicama, ove žene su se iznenadile su se i odahnule kad su saznale da prolaze kroz normalan životni prijelaz. Nije poznat niti jedan program potpore za zatvorene žene koje prolaze menopauzalno razdoblje.

Pretilost, čimbenik rizika za vazomotorne simptome menopauze, česta je u žena u zatvoru, a do 43% smatra se pretilima, kaže se u pregledu. Loša prehrana i nedostatak vježbe u zatvoru mogu dovesti do debljanja. Zatvorski obroci obično se sastoje od slane, prerađene hrane i ograničenog voća i povrća - prehrane koja može pogoršati simptome menopauze.

Zatočene žene također imaju veće stope mentalnih bolesti u odnosu na žena u zajednici ili zatvorene muškarce, pokazalo je istraživanje. Menopauza može pokrenuti emocionalne probleme.

"Za žene koje su u zatvoru postoje i dodatni izazovi. Moramo biti svjesni izazova, riješiti ih obrazovanjem i nudeći usluge", rekla je dr. Gloria Bachmann, jedna od autorica studije, predsjednica New Jersey komisije za žene 'Reentry Health Committee' i direktorica Instituta za zdravstveno osiguranje žena na Rutgers Medical School.

Promjene u načinu života, poput spavanja u hladnoj sobi, za koje je Knittel rekla da bi se moglo preporučiti ženama za ublažvanje menopauzalnih simptoma, obično je ograničeno ili je nemoguće provesti u pritvorima i zatvorima, rekla je.

Velika je većina zatvorenica doživjela fizičke ili seksualne traume, rekla je. "Bit će važno istražiti kako će povijest njihovih trauma utjecati na vrste liječenja koje žele i na načine na koje sudjeluju u medicinskom sustavu.

"Baš kao i u društvu, unutar zatvora i zatvorskih ustanova, menopauza se često doživljava kao samo nešto kroz što se može proći", rekla je Knittel. "Iako je to zasigurno normalna životna tranzicija, simptomi menopauze mogu biti zaista uznemirujući, a rješavanje toga iz medicinske i psihosocijalne perspektive doista je važno. A to može biti teško u pritvoru ili zatvoru."

SOURCE: https://bit.ly/3iGG5WL Maturitas, 2021.

dr. Vesna Harni