Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Jedan uzorak nasumične biopsije u zoni transformacije povećava stopu detekcije lezija visokog stupnja vrata maternice bolesti kod 20% žena s engativnim kolposkopskim nalazom, pokazuje nova analiza. Warner Huh, doktor medicine, (University of Alabama Hospital, Birmingham) i kolege su otkrili da jedna slučajna biopsija uzeta u svamokolumnarnoj granici kod žena kod kojih nema lezija na kolposkopiji otkriva 20,9% cervikalnih intraepitelnih neoplazija visokog stupnja tipa CIN 2 i 18,9% lezija tipa CIN 3, ili većih kod žena uključenih u studiju Addressing the Need for Advanced HPV Diagnostics (ATHENA).

Ovaj rezultat je dobiven kod žena kod kojih je potrvđena infekcija s oba tipa (HPV16 i HPV 18) humanog papiloma virusa, kao i kod 12 drugih visokorizičnih HPV-pozitivnih žena, navode autori. Studija je objavljena u aktualnom online izdanju znanstvenog časopisa "Obstetrics & Gynecology".

"U današnje vrijeme u Sjedinjenim Američkim Državama, ne postoji 'standardi' kod kolposkopije koliko bi bioptata trebalo uzeti. Klinička praksa je u rasponu od uzimanja jednog bioptata iz najsumnjivije vidljive lezije do uzimanja 4 bioptata iz svakog kvadranta, bez obzira na prisutnost ili odsutnost kolposkopskih abnormalnosti," napisali su autori. "Dakle, vrlo je izazovno dokučiti doprinos slučajnih biopsija u kliničkoj praksi s obzirom da nema kliničkih smjernica za kolposkopiju." "Zvuči razumno," rekao je David Chelmow, doktor medicine, profesor opstetricije i ginekologije, (Virginia Commonwealth University, Medical Center, Richmond). "No, veliko je pitanje je: Hoće li slučajna biopsija smanjiti broj slučajeva raka grlića maternice? Na to pitanje ne znamo još odgovor."

ATHENA studija

Studija ATHENA je uključila više od 47,000 žena kod kojih su učinjeni citološki obrisak (PAPA test) i HPV test. Kolposkopija je provedena kod svih žena s abnormalnom citologijom ili pozitivnim rezultatom HPV testa. Sadašnja analiza je uključila populaciju žena u ATHENA studiji koje su bile u dobi od 25 godina i starije i koje su imale nalaze HPV testa i biopsije cerviksa. Ukupno 6,9% (2,839 žena) u ATHENA skupini je imalo slučajnu biopsiju, a 2.796 od njih je imalo pouzdane rezultate biopsije. Više od 90% slučajnih biopsija su bile negativne ili normalne; 5,7% su dijagnosticirane kao CIN 1, 1,3% su bile CIN 2, 1,4% su bile CIN 3, a 0,14% su bile CIN 3 ili još gore.

Kada je stratificirano po HPV statusu, kod 13,3% žena s HPV16 ili HPV18 je dobiven pozitivan nalaz slučajnom biopsijom u usporedbi sa samo 3,5% kod ostalih 12 visokorizičnih HPV genotipova. Najveći postotak lezija visokog stupnja je identificiran kod žena u dobi od 25 i 29 godina, dodali su autori. "Ovi rezultati ukazuju na iznenađujuće visoku stopu dodatnog otkrivanja bolesti koja se postiže slučajnom biopsijom", zaključili su autori. Dr. Chelmow je rekao kako su druge studije već pokazale da je otkrivanje lezija vrata maternice dokazano dodatnom biopsijom, "pa ovi rezultati nisu novost, ali ova studija razlikuje lezije po tipu HPV-a."

Istaknuo je da je Američka Agencija za hranu i lijekove već odobrila test HPV genotipizacije za primaran HPV probir. "Sada smo u očekivanju da vidimo hoće li ova preporuka ući u smjernice", rekao je dr Chelmow. U međuvremenu, napomenuo je da većina kolposkopičara slijedi trenutne smjernice na način kako najbolje znaju za zbrinjavanje abnormalne citologije i pozitivnih testova na HPV i da postoje različite smjernice, ovisno o tome što je otkriveno na citološkom nalazu i o onom što je vidljivo na kolposkopiji. "Drugo pitanje je: ako nađeš leziju visokog stupnja, da li ćeš je liječiti kod svih jer će onda mnoge žene imati zahvat?" rekao je dr Chelmow. "Isto tako, da li liječenje malih lezija koje se ne mogu vidjeti na kolposkopiji sprečava razvoj karcinoma vrata maternice?"

Obstet Gynecol. Objavljeno online 2014.