Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Istraživanje ACOG - Američkog društva za ginekologiju i porodništvo je pokazalo da mnogi ginekolozi ne nude pacijenticama umetanje intrauterinog uloška (IUD, popularno "spirala") ili kontraceptivnog implantata u istom danu. Oni koji naprave umetanje IUD tijekom jednog pregleda su naveli veći broj korištenja IUD prošle godine, po čemu su istraživači zaključili da "bi veći broj žena prihvatilo dugotrajnu reverzibilnu kontracepciju (LARC) kada bi ginekolozi omogućili umetanje IUD istog dana". Navode da je isto tako važna i edukacija ginekologa.

"Bazirajući se na rezultatima, jasno je da bolja edukacija ginekologa o dugotrajnoj reverzibilnoj kontracepciji povećava upotrebu iste", rekla je dr. Eve Espey (University of New Mexico, Albuquerque). Bakrena i "hormonska" spirala, te kontraceptivni imaplantat su najefikasnije metode reverzibilne kontracepcije, ali samo 8% koristi IUD te samo 1% koristi implantat. Potrebna je određena vještina ginekologa u inserciji IUD. Dr. Espey i kolege su istraživali kolika je edukacija ginekologa te njihova uvjerenja o metodama dugotrajne reverzibilne kontracepcije.

Istraživači su poslali upitnike s 8 stranica studije na adrese 3,000 ginekologa od kojih je 1,552 (51,7%9) vratilo upitnik. Većina ispitanika je preporučivalo hormonsku spiralu (91,8%) i/ili bakrenu spiralu (87,8%), ali samo je 51,3% preporučivalo implantat, po izvješću koje je objavljeno u znanstvenom časopisu 'Contraception'. Kod ginekologa koji su preporučivili IUD, samo je 7% koristilo nakon porođaja i 10,9% neposredno nakon namjernog ili spontanog pobačaja. Samo je 13,3% preporučivalo inserciju istog dana te je većina tražila dva pregleda. Oni koji su radili inserciju isti dan su imali veći broj pacijentica s IUD nego oni koji nisu (54 naprema 40; p<.001).

Ginekolozi koji su imali više IUD prošle godine su bili mlađe starosne dobi, napravili su više insercija nakon obuke, imali su više pacijenata po tjednu te su smatrali neželjenu trudnoću ozbiljnim problemom u njihovom svakodnevnom radu. Samo je 60% ispitanika koji su preporučivali implantat postavilo prošle godine implantat, a prosječan broj postavljenih imaplantata za prošlu godinu je bio 8,1. Od svih ispitanika koji su postavljali implantate, najveći broj njih je prošlo edukaciju u zadnje dvije godine.

"Znamo da različite pacijentice imaju različite potrebe te je izbor pacijentice najvažniji faktor u odluci koje će se kontracepcijsko sredstvo koristiti", rekla je dr Espey. "No, s obzirom da su metode dugotrajne reverzibilne kontracepcije najefektivnije reverzibilne metode kontracepcije te su sigurne i prikladne za većinu žena. ACOG preporučuje dugotrajnu reverzibilnu kontracepciju kao prvu liniju kontracepcije za većinu žena. Trebali bismo više preporučivati ženama LARC metode, te raditi na kontinuiranoj edukaciji ginekologa da bismo dobili što kvalitetniju zdravstvenu skrb žena u reproduktivnoj dobi", rekla je dr Espey.

Contraception 2014.