Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Stopa porođaja od 1950-tih među adolescenticama je u dugoročnom padu, a novi podaci sadržani u Nacionalnom statističkom izvješću objavljeni ovih dana, nisu iznimka. Izvješće pokazuje trendove od 1940. do 2013. godine u stopi nacionalnog nataliteta za adolescente, s posebnim naglaskom na razdoblje od 1991.g. Stopa porođaja kod adolescenata je pala za 57% između 1991. i 2013., izvjestili su Stephanie J. Ventura i kolege s Odjela za statistiku Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku.

Pad adolescentskih porođaja se procjenjuje na 4 milijuna manje adolescentskih porođaja u SAD-u od 1992. do 2012. godine. 2013.g. natalitet kod adolescentica je bio 26,6 na 1,000 djevojaka u dobi od 15 do 19 godina što je manje od jedne trećine povijesno najviše stope od 96,3 1957. godine. Između 1991. i 2012. godine, stopa adolescentskih porođaja je pala za sve rase i latino etničke skupine, s najvećim padom kod adolescentkinja crne rase. U novijem razdoblju od 2007. do 2012. najveći je pad kod latino adolescentica. Međutim, unatoč tome što pad kod američkih adolescentica postoji već više od dva desetljeća, američka stopa ostaje među najvišima u odnosu na druge razvijene zemlje, kažu autori. Stope u Danskoj, Japanu, Nizozemskoj i Švicarskoj su manje od 5 na 1,000 što je manje od jedne petine američke stope od 26,6 u 2013.

Stopa adolescentskih porođaja je dosljedno najviša u južnom i jugozapadnom dijelu SAD-a a najniža na sjeveroistoku. U 2012. godini, stope na 1,000 adolescenata u dobi od 15 do 19 godina su bile od 13,8 u New Hampshireu do 47,5 u Novom Meksiku. Adolescentice koje postaju majke se suočavaju s "značajnim socijalnim i gospodarskim izazovima", a javni troškovi adolescentskih trudnoća su "veliki", navode autori. Procjenjuje se da su troškovi smanjeni za 12 milijardi dolara u 2010. godini samo zbog pada stope adolescentskih trudnoća od 45% u razdoblju od 1991. do 2010.

Brojni faktori su zaslužni za nastavak pada stope trudnoća adolescentica, uključujući i informiranje na saveznim, državnim i lokalnim razinama koja utječu na stavove i ponašanja adolescenata, s jakim naglaskom na prevenciji trudnoće apstinencijom, a kod seksualno aktivnih adolescenatica korištenjem kontracepcije. "Na pad adolescentskih trudnoća utječu brojne promjene u ponašanju, uključujući i smanjenje seksualne aktivnosti, povećanje upotrebe kontracepcije prilikom prvog odnosa i usvajanje i povećano korištenje hormonske oralne kontracepcije, depo injekcija i intrauterinih uložaka", napisali su autori.

Nacionalno statističko izvješće 2014.