Adolescentice s invaliditetom trebaju adekvatnu srkb tijekom puberteta
Adolescentice s invaliditetom trebaju posebnu pažnju za vrijeme promjena koje se događaju u pubertetu, navedno je u smjernicama koje su izdane od strane "American Academy of Pediatrics". "Nadamo se da će medicinski radnici, koji su u kontaktu s obitelji i mladim djevojkama, koristiti smjernice zajedno s adolecenticama i obitelji za edukaciju u razdoblju prije početka menstruacije (period oko dvije do tri godine nakon što je započeo rast grudi) u cilju prihvaćanja tog razdoblja kao normalnog dijela života i pomaganja tinejdžericama da se prilagode novim promjenama, " rekla je za Reuters Health putem e-maila dr. Elisabeth H. Quint sa Sveučilišta Michigan Medical School, Ann Arbor.
"Ako menstruacija dovodi do zabrinutosti kod mladih / obitelji, nadamo se da će medicinski radnici odabrati optimalnu metodu za savjetovanje i pomoć obiteljima", izjavila je. Dr. Quint i kolege iz Odbora za adolescenciju, "North American Society for Pediatric and Adolescent Gynecology", su raspravljali o problemima adolescentica s tjelesnim i / ili intelektualnim teškoćama te dali smjernice za razdoblje puberteta u svom on-line izvješću u "Pediatrics".
Predlažu pet općih načela za približavanje razdoblja menstruacije kod tih mladih žena:
- Inicirati razgovor prije nego što dođe do menstruacije.
- Raspraviti probleme oko spolnog odgoja.
- Pomoć obitelji sa smjernicama o sigurnosti i prevenciji zlostavljanja.
- Raspraviti probleme vezane uz početka menstrualnog razdoblja na temelju aktivnosti tinejdžerki, uzimajući u obzir njihove medicinske potrebe i mobilnost.
- Pomoći obiteljima razumjeti menstrualni period te prednosti i ograničenja svake metode.
Odluke o upravljanju menstrualnim ciklusom se trebaju temeljiti na procjeni da li će to pomoći adolescenticama da bolje upravljaju svojim životom. Ako skrbnici navedu da postoji nesposobnost adlescentice da se brine o svojim menstrualnim ciklusima zbog straha od zlostavljanja ili trudnoće, liječnici bi trebali razmotriti daljnje postupke u svrhu zdravstvene zaštite pacijentica. Ako adolescentica i / ili njezina obitelj favoriziraju supresiju menstrualnog ciklusa, raspoložive metode za mlade s invaliditetom su iste kao i one za mlade bez invaliditeta: kombinacije estrogena i progesterona, samo progesteron ili kirurške tehnike. Specifične prednosti i mjere opreza ovih metoda su detaljno opisane u izvješću.
Treba se naglasiti obitelji da supresija menstrualnog ciklusa ne mijenja rizik od zlostavljanja ili spolno prenosivih infekcija. Posebnu pažnju treba posvetiti na moguće štetne intereakcije između hormonskih metoda kontracepcije i raznih lijekove, osobito antikonvulziva, koje adolescentica možda uzima. Ako se zahtijeva histerektomija, potrebno je upućivanje ginekologu s iskustvom u ovom području kao i na etičku konzultaciju.
"Odluke trebaju biti donešene zajedno s obitelji i pacijenticama", rekla je dr Quint. "Pitanje je želimo li da uopće dolazi do menstrualnih krvarenja ili da su oskudnija i manje bolna. Ako je potrebna kontrola rađanja, preporučili bismo metode LARC (dugodjelujuću reverzibilnu kontracepciju, intrauterini uložak/ implantat). U tom slučaju je potrebna uputnica za ginekologa, a možda i upotreba nekih sedativa / anestezije. "
Dr Quint je izjavila da, nažalost, postoji vrlo malo studija u ovoj populaciji, tako da se većina preporuka temelji na ekstrapolaciji rezultata istraživanja u općoj populaciji.
IZVOR: http://bit.ly/28MiNwu
Pediatrics 2016.