Postmenopauzalne žene, kao i one koje su preboljele rak dojke i primaju endokrinu terapiju, često pate od simptoma genitourinarnog sindroma menopauze (GSM), što može značajno utjecati na njihovu seksualnu funkciju i kvalitetu života. Frakcijska mikroablativna CO2 laserska terapija pojavila se kao mogući tretman za ove simptome, a cilj ovog članka je prikazati rezultate istraživanja koje je ispitivalo učinke ove terapije na seksualnu funkciju i simptome GSM-a.
Od srpnja 2015. do listopada 2016. godine, 25 žena prošlo je terapiju frakcijskim mikroablativnim CO2 laserom u jednoj medicinskoj ustanovi. Cilj studije bio je procijeniti promjene u seksualnoj funkciji i simptomima GSM-a prije i nakon tretmana, koristeći nekoliko validiranih upitnika, uključujući Indeks seksualne funkcije žena (FSFI), Wong-Bakerovu ljestvicu lica (WBFS), Revidiranu ljestvicu seksualnog stresa za žene (FSDS-R) i Upitnik o zdravlju pacijenata (PHQ-9). Razlike između postmenopauzalnih žena i onih s poviješću raka dojke također su bile analizirane.
Prosječna dob pacijentica bila je 55,2 godine, s prosječnim početkom menopauze u 47,3 godini. Simptomi GSM-a trajali su u prosjeku 9,4 godine prije početka terapije. Od 25 pacijentica, osam ih je imalo povijest raka dojke i liječene su endokrinom terapijom. Simptomi su procijenjeni prije tretmana i šest tjedana nakon svakog tretmana.
Prije tretmana, prosječan ukupni FSFI rezultat iznosio je 12,8, dok je nakon tretmana porastao na 23,6, što je značajno poboljšanje. Najveći prosječni napredak zabilježen je u područjima uzbuđenja (1,70), lubrikacije (1,93), orgazma (2,27) i smanjenja boli tijekom spolnog odnosa (2,53). Značajna poboljšanja primijećena su i kod simptoma vaginalnog svrbeža, pečenja, suhoće te bolnog spolnog odnosa, dok depresija nije imala značajan utjecaj na ishode.
Frakcijska mikroablativna CO2 laserska terapija pokazala se učinkovitom u ublažavanju simptoma GSM-a i poboljšanju seksualne funkcije u postmenopauzalnih žena i onih s poviješću raka dojke liječenih endokrinom terapijom. Ovaj tretman može značajno smanjiti seksualni stres i poboljšati kvalitetu života ovih žena, nudeći novu nadu u borbi protiv izazova koje donosi menopauza i terapija raka dojke.
Effects of fractional microablative CO2 laser therapy on sexual function in postmenopausal women and women with a history of breast cancer treated with endocrine therapy.
The Journal of Urology, Vol. 197, No. 4S, Supplement, Sunday, May 14, 2017
Dr. Vesna Harni
Dokumenti za preuzimanje
Mlt salvatore laser-users-expert-opinion
Mlt-d-pulse
Mlt-gsm-previous-gyn-neoplasia
Mlt-gsm-number-of-session
Mlt-gsm-breast-cancer-patients
Mlt-monalisatouch-microscopy
Mlt-laser-vaginal-cytology
Mlt-perineal-trauma-during-delivery
Mlt-vaginal-flora-postmenopause-gsm
Mlt-vva-gsm
Mlt-sexual-health-cancer-patients









