Mehanizam djelovanja lasera na kožu i vaginalno tkivo
Ljudska koža se sastoji od tri sloja: epidermisa, dermisa i potkožnog masnog tkiva. Hipotetski mehanizam kojim laser pomlađuje epitel vaginalne mukoze temelji se na učincima lasera na skvamozni epitel kože. Vjeruje se da laser uzrokuje kontroliranu ozljedu epitelnog sloja kože, što potiče popravak i remodeliranje tkiva. Popravak rana u epitelu kože dobro je definiran proces karakteriziran upalom i proliferacijom, što dovodi do obnove i remodeliranja tkiva. Vjeruje se da laser normalizira ciklus kolageneze i kolagenolize potičući razgradnju neorganiziranih kolagenskih fibrila, stvarajući organiziranije snopove kolagena i smanjujući debljinu i gustoću snopova kolagena.
Slično koži, vaginalna stijenka sastoji se od tri histološki jedinstvena sloja. Najpovršniji sloj vaginalne mukoze sastoji se od mnogoslojnog pločastog epitela, ali je, za razliku od epidermisa kože bez keratinocita i stoga nije keratiniziran. Također, za razliku od kože, vaginalno tkivo prolazi kroz nekoliko diskretnih histoloških promjena tijekom menopauze. Može doći do stanjivanja vaginalnog epitela, smanjene vaginalne prokrvljenosti, smanjene lubrikacije, povećanja pH i promjene u vaginalnom mikrobiomu, kao i smanjene elastičnosti vaginalne stijenke.
Neokolageneza i obnova trabekularne arhitekture kolagena predložena je osnova za pomlađivanje vagine CO2 laserom. Istraživači su pretpostavili da se molekularne i histološke promjene pokazane na koži kao odgovor na tretman laser omostvaruju i u vaginalnim stijenkama. Međutim, s obzirom na razlike u anatomiji kao i histološke promjene kao odgovor na ravnotežu hormona, poput onih vidljivih tijekom menopauze, nejasno je mogu li se učinci lasera na koži očekivati na vaginalnim stijenkama.
Medicinski dokazi
Godine 2011. Gašpar i sur. pokazalo su da tretman vaginalnim frakcijskim CO2 laserom povećava debljinu vaginalnog epitela i povećava fibrilarnu komponentu izvanstaničnog matriksa. Godine 2015. Salvatore i sur. opisao fibrinogenezu i neo-kolagenezu vaginalnog tkiva nakon vaginalnog laserskog tretmana u žena u postmenopauzi. Zerbinati i sur. 2015. proveli su sličnu studiju i ispitali tkivo postmenopauzalnih pacijentica s teškim simptomima genito-urinarnog sindroma atrofije (GSM) nakon tretmana CO2 laserom. Zaključili su da histološke promjene podupiru teoriju da laser potiče fibroblaste na proizvodnju kolagena. Nejasno je, međutim, mogu li se te histološke promjene nakon tretmana laserom izravno povezati s poboljšanjem kliničkih simptoma, budući da nije korištena kontrolna skupina.
Literatura objavljena do 201. godine o specifičnoj uporabi lasera za liječenje GSM-a ograničena je u osnovnim znanstvenim rezultatima kao i kliničkim ishodima i potencijalnoj korelaciji s histološkim nalazima, pa je razina medicinskih dokaza 3b/4, stupanj preporuke C.
Utjecaj na vaginalni mikrobiom
U žena u postmenopauzi koncentracija i raznolikost laktobacila obično je manja, dok druge vrste imaju veću raznolikost. Te su promjene povezane s težinom simptoma vulvovaginalne atrofije, s normalizacijom pomoću hormonske nadomjesne terapije (HNL) povezane s poboljšanjem simptoma. Na temelju ograničenih i kontroverznih dokaza koji pokazuju da vaginalni laser poboljšava spolno zdravlje, vaginalni glikogen i debljinu vaginalnog epitela, njegov utjecaj na vaginalni mikrobiom procijenjen je u dvije studije.
Athanasiou i sur. uključili su 53 žene s najmanje jednim umjerenim ili teškim simptomom GSM-a. Nakon vaginalnog laserskog tretmana, autori izvješćuju o značajnom smanjenju vaginalnog pH, ali samo jedna trećina dosegla je pH niži od 4,5. Ovo smanjenje je bilo popraćeno povećanjem laktobacila, iako je poznato da tehnike korištene za procjenu populacije laktobacila daju netočnu procjenu. Zanimljivo je da je s kriterijem uključivanja vaginalnog pH u rasponu od 4,5-5 na početku, gotovo polovica žena imala normalnu vaginalnu floru, prema rezultatima Nugent i Ison-Hay. Nakon liječenja i na kraju studije, to se povećalo na približno 90%. Kolonizacija Candidom bila je vrlo niska (1,9%) i ostala je stabilna. Indeks vaginalne maturacije se poboljšao, ali nisu zabilježene promjene u pogledu prisutnosti leukocita u vagini.
Becorpi i sur. proučavali su vaginalni mikrobiom u 20 osoba koje su preživjele rak dojke liječene s 2 sesije CO2 lasera. Studija je izvijestila o gotovo nepromijenjenom mikrobiomu nakon tretmana. Autori su sugerirali da bi sve moguće koristi proizašle iz mogućeg protuupalnog učinka.
Prema dostupnim dokazima laser, čini se da nema štetan učinak na vaginalni mikrobiom; razina medicinskih dokaza 2b, stupanj preporuke B.
Preti M et al. The Clinical Role of LASER for Vulvar and Vaginal Treatments in Gynaecology and Female Urology: a Best Practice Document.
Dr. Vesna Harni