Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Dr. Bruce Lee B. je 2002.g. prvi opisao laparoskopsku tehniku za ablaciju simptomatskih mioma maternice koja koristi radiofrekvenciju pod vodstvom ultrazvuka. Od tog vremena, nekoliko radova je opisivalo izvedivost i učinkovitost postupka, uključujući smanjenje menstrualnog gubitka krvi, smanjenje volumena mioma i poboljšanje kvalitete života. U randomiziranoj, prospektivnoj, jednocentričnoj longitudinalnoj studiji koja je usporedila laparoskopsku radiofrekvencijsku volumetrijsku termalnu ablaciju (RFVTA) mioma s laparoskopskom miomektomijom, Dr. Sara Brucker i njezini kolege su zaključili da je RFVTA rezultirala u liječenju više mioma, znatno kraćem boravku u bolnici i manjem intraoperacijskom gubitku krvi od laparoskopske miomektomije (Int J Gynaecol Obstet 2014; 125 [3]:. 261-5).

Nedavno, u literaturi i na kongresu Američkog društva za ginekološku laparoskopiju 2015.g. u studenom su spomenute uredne terminske trudnoće kod bolesnica prethodno liječenih od simptomatskih mioma s RFVTA (J Reprod Med. 2015; 60 [5-6]: 194-8).  Sustav za tretmane RFVTA simptomatskih mioma - the Acessa System (Halt Medical) - se i dalje razvija. Ranije ove godine, Dr. Donald Galen je opisao uporabu vođenja elektromagnetskim snimanjem što je bilo dozvoljeno od strane Food and Drug Administration i ugrađeno u Acessa Guidance System. Studija Dr. Galena je pokazala da sustav za navođenje pojačava ultrazvučnu sliku i olakšava ciljanje i ablaciju mioma maternice (Biomed Eng Online 2015 Oct 15; 14: 90.).

U ovom izdanju "Master Class in Gynecologic Surgery", Dr. Jay Berman govori o uporabi RFVTA za liječenje simptomatskih mioma maternice. Dr. Berman je privremeni predsjednik Wayne State Sveučilišta Odjela opstetricije i ginekologije i privremeni šef specijalista za opstetriciju i ginekologiju u Detroit Medical Center. Bio je glavni istraživač u središnjoj studiji Acessa te je izvijestio o reproduktivnim ishodima. Dr. Berman je dugo bio zainteresiran za alternative histerektomiji u liječenju mioma te je uključio RFVTA u svoju terapiju.

Ob.Gyn. News Digital Network