Niska stopa sarkoma uterusa kod žena koje su odstranile miom
Stopa sarkoma maternice je vrlo niska kod žena koje su imale operaciju leiomioma maternice, osobito kod žena mlađih od 50 godina, izvijestili su istraživači. Leiomiom uterusa se često odstranjuje električnim morselatorom kao manje invazivnom metodom od otvorene operacije, ali postoji zabrinutost da li se neprepoznati sarkom može proširiti zbog morselacije. U travnju 2014. godine je američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) dovela u sumnju korištenje morselacije zbog tih nedoumica. "Morali bismo imati veliku opservacijsku komparativnu studiju o sigurnosti i učinkovitosti morselacije u usporedbi s više invazivnim metodama," rekao je dr Art Sedrakyan iz Weill Medical College Sveučilišta Cornell u New Yorku. "Više podataka bi nam pomoglo da shvatimo učinkovitost i štetne posljedice."
Dr. Sedrakyan i kolege su koristili podatke iz baze podataka Surveillance, Epidemiology and End Results (SEER), California State Inpatient Database, State Ambulatory Surgery Database i sve kalifornijske registre za maligna oboljenja da bi izračunali dvije procjene rasprostranjenosti sarkoma maternice. Prva procjena je koristila podatke o ženama koje su imale dijagnozu leiomioma uterusa i bile na histerektomiji ili miomektomiji da bi izračunali učestalost sarkoma maternice, a druga procjena je koristila podatke o ženama koje su imale histerektomiju ili miomektomiju zbog bilo koje dijagnoze. Za žene mlađe od 50 godina je učestalost sarkoma bila u rasponu od 0,08% do 0,13%, dok su žene starije od 60 godina imala prevalenciju sarkoma od 0,36% i 1,53%.
Podaci konzervativnog kirurškog liječenja uterusa (0,13% do 1,53%) pokazuju da 1 od 769 žena mlađih od 50 godina i 1 od 65 žena starijih od 60 godina ima sarkom, prema online izvješću 4. veljače u 'JAMA Surgery'. Ovisno o dobi, otvoreni kirurški zahvati su povezana s smrtnošću u bolnici u rasponu od 0,01% do 0,33% i s rizikom akutnog infarkta miokarda u rasponu od 0,32% do 0,92%. "Širenje sarkoma je ozbiljan problem, a možda i odlučujući čimbenik," rekao je dr Sedrakyan, "ali još nemamo cjelovitu sliku. Može li morselacija smanjiti smrtnost i teški morbiditet? Smrtnost i teški morbiditet su rijetki nakon operacije, ali možemo li dodatno smanjiti njihovu pojavu? Potreban je ovaj podatak prije nego pošaljemo poruku liječnicima. "
Dr. toge Tulandi iz McGill University Health Center, Montreal, izjavio je: "Danas nema pouzdanog testa za dijagnosticiranje sarkoma kod žena s miomom maternice. Ali to ne znači da sve žene s miomom trebaju operaciju. Zapravo, nekirurško liječenje mioma maternice koje uključuje arterijsku embolizaciju ili ultrazvuk fokusiran magnetskom rezonancijom se pokazalo sigurnim. " U svakoj preporuci za liječenje leiomioma, rekao je dr Tulandi, "bez obzira na korištenje morselacije, treba biti navedena učestalost sarkoma u različitoj dobi žene. Treba reći da je većina mioma maternice benigna i ne zahtijeva nikakav tretman." "Većina laparoskopskih miomektomija ili histerektomija ne dovodi do širenja tumora", zaključio je dr Tulandi. "Korištenje morselatora je minimalno invazivna operacija u kojoj se izbjegava laparotomija."
IZVOR:http://bit.ly/1FyptEc
JAMA Surg 2015.