Datum zadnje izmjene: 24. 06. 2019.

Poziv na cijepljenje devetvalentnim cjepivom protiv humanog papilomavirusa

 

 

  1. Što je HPV? Humani papilomavirusi (HPV) su virusi koji uzrokuju bradavice i abnormalan rast tkiva. Postoji više od 100 tipova humanih papilomavirusa, od kojih su neki povezani s genitalnim karcinomima. Tipovi HPV-a 16 i 18 uzrokuju otprilike 70%, a tipovi 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 otprilike 90% karcinoma vrata maternice (cerviksa). Većina HPV infekcija ne uzrokuje simptome i prolazi sama od sebe. No HPV može uzrokovati karcinom cerviksa kod žena. Karcinom cerviksa je drugi uzrok smrti kod žena diljem svijeta. Prema Registru za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj svake godine oko 350 žena oboli od invazivnog karcinoma cerviksa, a preko 100 ih umre.  
     
  2. HPV cjepivo: Zašto se cijepiti? HPV cjepivo namijenjeno za cijepljenje učenika i učenica sadrži tipove HPV-a 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 i dostupno je pod nazivom Gardasil 9. Koristi se u svrhu zaštite od karcinoma cerviksa, premalignih lezija (abnormalan rast stanica) u genitalnom području (cerviks, stidnica/vulva ili rodnica/vagina) i bradavica anogenitalnog područja uzrokovanih određenim tipovima humanog papilomavirusa. Očekuje se da je zaštita HPV cjepivom dugotrajna. Međutim, cijepljenje nije zamjena za probir raka vrata maternice. Žene i dalje trebaju redovito ići na ginekološke preglede i citološki bris (Papanicolaou/"Papa" test). Ovo cjepivo sprečava oko 90% karcinoma cerviksa, oko 70-80% premalignih promjena na cerviksu i oko 90% anogenitalnih bradavica.
     
  3.  Kome se preporuča cijepljenje protiv HPV-a i kada? Ovo HPV cjepivo koristi se u žena i djevojaka, mladića i muškaraca u dobi od devet godina na dalje. Djevojčice i dječaci u dobi do uključujući 14  godina primaju dvije doze cjepiva u razmaku od šest mjeseci. Nakon petnaestog rođendana cjepivo se prima u tri doze. Preporučuje se razmak od dva mjeseca između prve i druge doze, te četiri mjeseca između druge i treće doze. Razmaci između doza mogu biti dulji, a preporučuje se sve tri doze primiti unutar 12 mjeseci. HPV cjepivo se smije primjenjivati istovremeno s drugim cjepivima.
     
  4. Cjepivo je besplatno za djecu koja pohađaju osmi razred osnovne škole. Djeca koja su započela cijepljenje 2valentnim ili 4-valentnim cjepivom protiv HPV-a mogu završiti cijepljenje 9-valentnim cjepivom.
     
  5. Neke se osobe ne bi trebale cijepiti HPV cjepivom ili je cijepljenje potrebno odgoditi - Osobe koje su imale alergijsku reakciju opasnu po život na bilo koju komponentu HPV cjepiva ili na prethodnu dozu HPV cjepiva ne smiju primiti ovo cjepivo. - Osobe koje su blago bolesne u trenutku predviđenog cijepljenja mogu se cijepiti. U ozbiljnije bolesnih osoba treba odgoditi cijepljenje dok ne ozdrave. Ako je Vaše dijete već cijepljeno protiv HPV-a nema potrebe za  ponovnim cijepljenjem.
     
  6. Koji su rizici cijepljenja? Ovo je cjepivo u upotrebi širom svijeta i pokazalo se sigurnim. Ipak, bilo koji lijek može uzrokovati ozbiljan problem, poput teške alergijske reakcije. Međutim, rizik razvoja ozbiljne nuspojave nakon primjene bilo kojeg cjepiva je izuzetno mali, a životno ugrožavajuće reakcije nakon cijepljenja su jako rijetke. U slučaju razvoja takvih reakcija, što je obično u roku od nekoliko minuta do nekoliko sati nakon cijepljenja, neophodno je zatražiti liječničku pomoć. Poznata je pojava blagih do umjerenih reakcija nakon primjene HPV cjepiva. Ove reakcije ne traju dugo i prolaze same od sebe. Najčešće nuspojave cjepiva (kod više od 1 na 10 osoba) su glavobolja, bol u mišićima, reakcije na mjestu injekcije kao što su bol, crvenilo i oticanje, te iscrpljenost (umor). Kratke nesvjestice i povezani simptomi (poput grčevitih pokreta) mogu se javiti nakon bilo kojeg medicinskog zahvata, uključujući i cijepljenje. Da bi se izbjegla pojava nesvjestica i ozljeda uzrokovanih padovima preporučuje se nakon cijepljenja ostati sjediti oko 15 minuta. Nadzor nad sigurnošću primjene HPV cjepiva i kontinuirana procjena odnosa koristi i rizika se za ovo cjepivo provodi jednako kao i za druga cjepiva i lijekove.

 

 

Hrvatski Zavod za javno zdravstvo

Povezane teme