Aktivno zagrijavanje majke tijekom carskog reza “umjereno korisno”
Kombinacija intravenozne (IV) tekućine i toplog zraka skromno smanjuje incidenciju perioperacijske hipotermije kod žena koje imaju carski rez sa spinalnom anestezijom, izvijestili su istraživači iz Kalifornije. Perioperacijska hipotermija se javlja kod više od 60% pacijentica koje se podvrgavaju carskom rezu, naveli su autori. Rezultati su povezani sa stanjima pacijenata kod općih kirurških zahvata uključujući "infekciju nakon kirurškog zahvata, ishemiju miokarda, promijenjen metabolizam lijeka, koagulopatiju, produljeno trajanje hospitalizacije, tresavicu, smanjenu integritet kože i nezadovoljstvo pacijenata."
"Prospektivne studije koje su istraživale utjecaj aktivnog zagrijavanja kod carskog reza su dale različite rezultate," nastavili su. "Jednostavne intervencije, posebno grijanje IV tekućine ili zagrijavanje zrakom su pokazali nikakvo ili marginalno djelovanje." Da bi saznali više, dr Brendan Carvalho sa Sveučilišta Stanford i njegovi kolege su testirali utjecaj kombiniranja dvaju modaliteta na temperaturu pacijentice pri dolasku u jedinicu postintenzivne anesteziološke skrbi (PACU).
Četrdeset i šest žena s planiranim carskim rezom i spinalnom anestezijom je randomizirano u skupinu s aktivnim zagrijavanjem pomoću zagrijane IV tekućine i toplim zrakom ispod tijela ili su im dani samo pokrivači. Izmjerena je bazalna temperatura intraoperativno i jedan sat nakon operacije. Aktivno-zagrijavana skupina je imala značajno veću temperaturu pri dolasku u PACU u odnosu na skupinu s pokrivačem (35,9 vs 35,5 stupnjeva Celzija, p = 0,006; 95% interval pouzdanosti srednje razlike, 0,1 do -0,7 stupnjeva Celzija). Četrnaest (64%) žena u aktivno-zagrijavanoj skupini su bile hipotermne tijekom ispitivanja u usporedbi s 20 (91%) u grupi s pokrivačem.
Istraživači su uočili da nije bilo značajnih razlika u učestalosti intraoperacijske tresavice, Apgar rezultatima, odnosno vrijednosti plina u umbilikalnoj venskoj krvi između ispitivanih skupina. Medijan rezultata za toplinsku udobnost je bio 100 kod aktivno zagrijavane skupine u odnosu na 90 za grupu s pokrivačem. Zajednički rezultati pokazuju da, "unatoč primjeni dvaju najučinkovitijih modaliteta zagrijavanja, ukupni toplinski učinak je bio skroman", navode autori u članku online u "Anesthesia and Analgesia".
"Znamo da je perioperacijsku hipotermiju teško u potpunosti spriječiti kod carskog reza sa spinalnom anestezijom", rekao je dr Carvalho Reuters Health putem e-maila. "Budući da je multimodalni pristup aktivnom zagrijavanju vjerojatno bolji od jednostavnog modaliteta u sprečavanju gubitka topline / optimiziranog zagrijavanja, pokrenuli smo sveobuhvatne pre, intra- i post-operacijske strategije multimodalnih zagrijavanja za poboljšanje skrbi i sprečavanje hipotermije kod majki i beba. Sa inicijativom „koža na kožu“ za dojenje, prevencija novorođenačke hipotermije je postala prioritet, uz prevenciju kod majki."
Dr. Carvalho je dodao kako njegovo ministarstvo sada "radi na povećanju sobne temperature u operacijskoj sali i postoperativnom utopljavanju, kao i zagrijavanju tekućinom i zrakom." Njegov tim je također poduzeo istraživanje "kako bi se utvrdilo tko je 'u opasnosti' za razvoj perioperacijske hipotermije, tako da možemo imati više ciljanih pristupa za prevenciju". "Moramo se pitati: 'Je li poboljšanje vrijedno novaca? Odgovor ovisi o instituciji", rekao je dr Yaghmour. "Mi smo u doba kada je vrlo važno zadovoljstvo pacijentica pa bolnice moraju održavati standard, pri čemu je zadovoljstvo pacijenata povezan uz naknadu. Ako se pacijent žali i da vam loše ocjene, vjerojatno se isplati. " "Ova studija je napravila dobar posao iznoseći problem. Sada bismo trebali učiniti studije za utvrđivanje benefita troškova", zaključio je dr Yaghmour.
SOURCE: http://bit.ly/1TP4S8A
Anesth Analg 2016.