Datum zadnje izmjene: 30. 01. 2020.

Porođaj u vodi može biti koristan u svladavanju nepravilnih trudova, rezultat je randomizirane, kontrolirane studije objavljene u časopisu British Medical Journal.

"Nekompletno razumijevanje tijeka porođaja može nepotrebno voditi preranoj intervenciji", ukazuju znanstvenici sa Sveučilišta u Southamptonu, Velika Britanija. "

Porođaj u vodi, uz puni nadzor primalje može biti obećavajuća opcija kod slabog napredovanja poroda, a koja bi mogla sniziti potrebu opstetričkih intervencija, te predstavlja alternativnu metodu u strategiji suzbijanja porođajne boli".

U ispitivanju pretpostavke da porođaj u vodi može utjecati pozitivno na suzbijanje porođajne boli i straha, što bi rezultiralo smanjenjem potrebe za intervencijama, znanstvenici su uspoređivali tijek i ishod porođaja trudnica koje su prvu fazu porođaja - faza otvaranja, provele u porođajnom bazenu s ishodom porođaja trudnica kod kojih su primjenjivani amniotomija ("prokidanje vodenjaka") i infuzija oksitocina ("drip") u smislu standardnih postupaka za ubrzanje porođaja.

Ukupno je praćeno 99 rodilja kojima je ovo bila prva trudnoća. Porođaj nije spadao u rizičnu skupinu niti kod jedne rodilje, a tijekom faze otvaranja kod svih rodilja je ustanovljena "distocija trudova" - nepravilni trudovi po jakosti ili učestalosti, što je vodilo slabom napredovanju porođaja, odnosno otvaranju vrata maternice manjem od 1 cm/h.

Uspoređivani su učestalost uporabe epiduralne analgezije, te operativnog dovršenja porođaja.

U odnosu na rodilje kod kojih su primjenjivani standardni postupci vođenja porođaja, rodilje koje su se nalazile u porođajnom bazenu znatno rjeđe su trebale epiduralnu analgeziju (47% vrs. 66%). Učestalost operativnog dovršenja porođaja, kao i duljina trajanja porođaja bili su slični u obje skupine rodilja (49% vrs. 50%).

Međutim, znatno manji broj žena čija se prva faza porođaja odvijala u vodi je trebao bilo kakvu opstetričku intervenciju (71% vrs 96%), uključujući amniotomiju, infuziju oksitocina, epiduralnu analgeziju ili operativni porođaj (80% vrs. 98%).

Rodilje koje su bile u porođajnom bazenu osjećale su znatno slabije porođajnu bol, te su bile zadovoljnije slobodom kretanja u vodi u odnosu na rodilje u standardnom protokolu. Iako je veći broj novorođenčadi predat na skrb u neonatalnu jedinicu (6 vrs 0) iz skupine porođenih u vodi, nije postojala razlika u Apgar skoru, učestalosti infekcije ili pH iz pupčane vene.

Ograničenja ove studije uključuju praćenje svega 99 od 220 pogodnih rodilja, kao i veće poteškoće u praćenju rodilja pri kraju trajanja studije, zbog promjena u standardnom protokolu, te malom ukupnom broju rodilja koji onemogućuje otkrivanje statističke razlike u uporabi epiduralne analgezije.

"Odustajanje od pomoćnih postupaka vođenja porođaja zajedno s pogodnom okolinom - porođaj u vodi predstavlja dobru alternativu standardnom prootkolu u slučaju porođaja s nepravilnim trudovima, te može smanjiti potrebu za epiduralnom analgezijom bez negativnog utjecaja na duljinu porođaja ili učestalost operativnih zahvata tijekom porođaja", zaključak je autora.

"Pristup koji smanjuje učestalost pomoćnih postupaka kao i opstetričkih intervencija tijekom porođaja može utjecati pozitivno na majčinu fiziologiju, kao i psihološko zdravlje: poznato je kako uz infuziju oksitocina raste rizik hiperstimulacije maternice kao i fetalne hipoksije, a opstetričke intervencije su povezane sa slabijim osjećajem zadovoljstva majke".

 

BMJ 2004;328:314 (7 February), published 26 January 2004


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve