Pretjerana uporaba folata i vitamina B12 u trudnoći povećava rizik za autizam
Prevelike razine folata i vitamina B12 u plazmi za vrijeme trudnoće su povezane s dramatičnim povećanjem rizika za autizam kod potomaka, pokazuju nova istraživanja. Istražitelji u Johns Hopkins University, Baltimore, su otkrili da, kada su razine folata i vitamina B12 u plazmi majke > 59 nmol / L i > 600 pmol / L, rizik za autizam je povećan više od 17 puta. Rezultati su predstavljeni na Međunarodnom susretu za istraživanje autizma (IMFAR) 2016.
"Kada smo analizirali podatke o unosu vitamina, vidjeli smo što su i naši kolege uvidjeli - da žene koje unose vitamine tijekom trudnoće imaju manji rizik od autizma kod njihove djece, što je u skladu s literaturom", rekla je na tiskovnoj konferenciji glavni istraživač Daniele Fallin, direktor Wendy Klag Centra za autizam i poteškoće u razvoju, John Hopkins Bloomberg School of Public Health. "No, kad smo analizirali žene koje su imale pretjerano visoke razine folne kiseline, vidjeli smo da su vrlo visoke razine folne kiseline kod majke bile odgovorne za oko dvostruko veći rizik za autizam kod njihove djece, a kada smo analizirali B12, žene koje su imale izrazito visoke razine vitamina B12 su imale trostruko veći rizik za autizam kod njihove djece, dok su žene koje su imale ekstremne razine i folata i vitamina B12 imale 17,6 puta veći rizik da njihovo dijete ima problema s kasnije dijagnosticiranim ASD-om [autism spectrum disorder]", dodala je.
"Dakle, zdravstvena poruka javnosti je da su suplementi dobri ali postoji skupina žena čije su razine vrlo visoke, a ove ekstremne razine mogu biti štetne." Pod vodstvom Ramkripa Raghavane, MPH, istraživači su analizirali podatke od 1391 majka-dijete parova upisanih u „Boston Birth Cohort“, longitudinalnu studiju koja je u tijeku a koja uključuje populaciju pretežno niskog prihoda i manjinsko stanovništvo. U istraživanju su sudjelovala djeca rođena između 1998. i 2013. godine koja su praćena od rođenja do djetinjstva. Analizirane su vrijednosti serumskog folata kod majke i razine vitamina B12 kod porođaja. Majke su upitane da li su uzimale multivitaminske nadopune tijekom trudnoće, i ako da, koliko često.
Ukupno je 107 djece razvilo autizam, Aspergerov sindrom i / ili pervazivni razvojni poremećaj neklasificiran te su bili su kategorizirani kao da imaju ASD. Istražitelji su napomenuli da su razine obje tvari varirale od razine manjka folne kiseline (<13.5 nmol / L) i vitamina B12 (<200 pmol / L) u plazmi do prekomjerne razine folne kiseline (> 59 nmol / L) i vitamina B12 (> 600 pmol / L) u plazmi. Dr. Fallin je rekao da tim nije mogao utvrditi je li prekomjerna razina folata i vitamina B12 u plazmi odgovara određenoj razini uzimanja oba dodataka tijekom trudnoće.
"U našoj studiji nismo bili u mogućnosti spojiti konkretnu upotrebu vitamina i kasnije razine folne kiseline i razine B12 kod tih majki. No, općenito govoreći, važno je znati da razine folne kiseline u krvi nisu samo posljedica unosa nadopuna. Ovise i o prehrani te genetskim svojstvima koja mogu dramatično promijeniti metabolizam u smislu da se folna kiselina zadržava ili smanjuje u krvi," rekla je. Navela je da je važno utvrditi što predstavlja siguran i učinkovit unos dodataka kod žena tijekom trudnoće.
Uravnotežen pristup
Geraldine Dawson, doktor medicine, predsjednik Međunarodnog društva za istraživanje autizma i profesor psihijatrije i bihevioralnih znanosti na Duke University School of Medicine, Durham, North Carolina, je izjavila za Medscape Medical News da je odavno poznato da su prehrana i unos vitamina vrlo važni za fetalni razvoj mozga. "Sada smo također uvidjeli da su isto tako važni za smanjenje rizika za autizam", dodala je.
Buduća istraživanja će pomoći da se točno utvrdi koje doze vitamina trudnice trebaju koristiti, rekla je ona. "Ono što smo saznali iz našeg istraživanja je to da je važno uzimati dodatke folne kiseline i B12 vitamina ali i da, ako imate vrlo visoke razine tih hranjivih tvari, to nije optimalno ", rekla je dr Dawson. "Dakle, sljedeći korak je definirati što je prava doza, ali mislim da bi naša poruka sada bila da se uzimaju umjerene doze dodataka i da se ne pretjeruje. "
Međunarodni susret za istraživanje autizma (IMFAR) 2016.