Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Osobe koje su preboljele rak dojke ne shvaćaju uvijek zašto je važna medicinska skrb nakon liječenja, pokazuje mala studija. Američko društvo za onkologiju navodi da je svrha praćenja pacijenata održavanje dobrog zdravlja, briga o nuspojavama zbog liječenja, kontroliranje povratka maligne bolesti, probir na druge vrste malignih bolesti kao i pružanje emocionalne podrške.

Mnoge pacijentice u studiji su to razumjele u određenoj mjeri. "Kad su pitali pacijentice o ciljevima medicinskog praćenja nakon liječenja raka dojke, najčešće spominju da je praćenje zbog recidiva ili pružanja sigurnost", navodi se u izvješću objavljenom u znanstvenom časopisu "Maturitas". No, 12 pacijentica je reklo da ne znaju točno koja je svrha praćenja. Neke žene pogrešno vjeruju da se karcinom dojke ne može ponoviti nakon dvije do pet godina i da se recidivi ne mogu razviti neposredno nakon liječenja ili između praćenja.

Dr. Annette Berendsen i kolege iz 'University Medical Center Groningen' u Nizozemskoj su intervjuirali 61 žena s anamnezom ranog stadija raka dojke. Žene su bile u prosjeku u ranim 60-im godinama, te im je bio dijagnosticiran rak dojke u prosjeku sedam godina ranije. Sve su prošle kroz neku vrstu operacije, a 39 je primilo zračenje.

Mnoge žene su rekle da su prestrašene, zabrinute i uznemirene prije pregleda, a otprilike četvrtina je rekla da osjeća tjeskobu i kao da su opet u borbi s rakom dojke. No, nakon primitka vijesti da su zdrave, većina je izjavila da su njihove brige nestale. Neke spominju "nadzor zbog metastaza" kao razlog za nastavak, a druge nisu mogle niti nabrojati načine na koje se rak može vratiti. Žene su također ispitivale u kojoj mjeri klinički pregled i mamografija mogu otkriti ikakove znakove da se rak vraća, dok su druge smatrale da su pregledi i dijagnostika vjerodostojni za dalje praćenje.

 

IZVOR: http://bit.ly/29IrLrk
Maturitas 2016.


 
  Novosti - Sve