Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Rezultati aktualnog istraživanja ukazuju na povišeni rizik nastanka anaplastičnog T-cell limfoma (ALCL) – rijetkog oblika raka dojke kod žena sa silikonskim umetcima. Sveukupna pojavnost ovog oblika raka dojke je niska, tako da je apsolutni rizik obolijevanja od ovog karcinoma još uvijek veoma malen.

Nizozemski znanstvenici s Instituta za rak u Amsterdamu, nakon dijagnoze dva slučaja anaplastičnog T-cell limfoma dojke u vezivnom tkivu koje okružuje silikonske umetke dojke, odlučili su detaljnije istražiti ovu moguću povezanost. Premda su slični slučajevi objavljeni ranije u literaturi, niti jedno istraživanje nije se bavilo isključivo ovom temom.

Pregledom baze podataka nizozemskih patologa identificirano je ukupno 11 pacijentica prosječne životne dobi od 40 godina, kod kojih je u razdoblju između 1990. – 2006. godine postavljena dijagnoza anaplastičnog T-cell limfoma dojke. U kontrolnoj skupini je za svaku od pacijentica odabrana kontrolna ispitanica odgovarajuće životne dobi i godinom postavljanja dijagnoze jednog od drugih tipova limfoma dojke (ukupno 35 kontrolnih ispitanica).

Kod pet pacijentica (5/11; 45%) s anaplastičnim T-cell limfomom dojke u razdoblju od 1-23 godine prije postavljanja dijagnoze implantirani su silikonski umetci u obje dojke, navode autori u znanstvenom časopisu Journal of the American Medical Association. U svih pet slučajeva radilo se o estetskim razlozima postavljanja silikonskih umetaka.

Najčešće dijagnosticirani limfom u kontrolnoj skupini bio je difuzni limfom velikih B-stanica. Samo kod jedne pacijentice (1/35; 2,8%) u kontrolnoj skupini prije dijagnoze limfoma postavljeni se silikonski umetci u obje dojke.

"Rizik pojavnosti anaplastičnog T-cell limfoma dojke bio je 18.2 puta veći nakon postavljanja silikonskih umetaka u dojke iz estetskih razloga", izračunali su istraživači.

Kao što je naglašeno, apsolutni rizik obolijevanja od anaplastičnog T-cell limfoma dojke izrazito je malen. Autori su izračunali da bi tek 0.1 – 0.3 od 100.000 žena sa silikonskim implantatima oboljele od ove bolesti tijekom jedne godine.

"Rezultati ovog istraživanja preliminarni su i omogućuju postavljanje radne hipoteze, ali nisu dovoljno snažni da bi se mogao izvući zaključak kako silikonski implantati imaju predisponirajući učinak u nastanku non-Hodgkinovog limfoma," navodi se u pratećem uvodniku.

"Obzirom na imunogena svojstva silikona, nužna su daljnja istraživanja povezanosti limfoma i silikonskih implantata, osobito u istraživanjima sa statističkom potvrdom, dovoljno dugim praćenjem i informacijama o drugim čimbenicima."

 

JAMA 2008;300:2030-2035,2059-2061.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve