Datum zadnje izmjene: 28. 04. 2024.

Osobe koje su preživjele rak i koje se pridržavaju zdravog načina života, što uključuje nepušenje, lagani unos alkohola, dovoljnu tjelesnu aktivnost, zdravu prehranu i optimalan indeks tjelesne mase (BMI), mogu smanjiti rizik za smrtnost od raka i svih uzroka.

Osobe koje su preživjele rak često se suočavaju s dugotrajnim zdravstvenim problemima i smanjenom kvalitetom života. Iako promjenjivi čimbenici rizika mogu utjecati na preživljenje od raka, specifični utjecaj usvajanja zdravog načina života na ukupno preživljenje od raka još je neizvjestan. Istraživači u ovoj studiji ispitivali su pet čimbenika životnog stila (BMI, pušenje, pijenje alkohola, prehrana i tjelesna aktivnost) kod 37.095 osoba koje su preživjele rak iz Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Kine.

Ukupno 18.990 osoba koje su preživjele rak izjavilo je da nikada nije pušilo, 14.768 prijavilo je laganu konzumaciju alkohola, 17.260 prijavilo je zdravu prehranu, 18.141 prijavilo je odgovarajuću tjelesnu aktivnost, a 14.739 prijavilo je optimalan BMI. Rezultati zdravog stila života stvoreni su zbrajanjem ovih faktora, u rasponu od 0 do 5, pri čemu viši rezultati ukazuju na zdraviji stil života. Tijekom praćenja zabilježeno je 4449 smrtnih slučajeva od raka i 8927 smrtnih slučajeva od svih uzroka.

Osobe koje su preživjeli rak često se suočavaju s dugotrajnim zdravstvenim problemima i smanjenom kvalitetom života. Iako promjenjivi čimbenici rizika mogu utjecati na preživljenje od raka, specifični utjecaj usvajanja zdravog načina života na ukupno preživljenje od raka još je neizvjestan.

Istraživači u ovoj studiji ispitivali su pet čimbenika životnog stila (BMI, pušenje, pijenje alkohola, prehrana i tjelesna aktivnost) kod 37.095 osoba koje su preživjele rak iz Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Kine. Ukupno 18.990 osoba koje su preživjeli rak izjavilo je da nikada nije pušilo, 14.768 prijavilo je laganu konzumaciju alkohola, 17.260 prijavilo je zdravu prehranu, 18.141 prijavilo je odgovarajuću tjelesnu aktivnost, a 14.739 prijavilo je optimalan BMI.

Rezultati zdravog stila života stvoreni su zbrajanjem ovih faktora, u rasponu od 0 do 5, pri čemu viši rezultati ukazuju na zdraviji stil života. Tijekom praćenja zabilježeno je 4449 smrtnih slučajeva od raka i 8927 smrtnih slučajeva od svih uzroka. Zaključno, osobe koje su preživjeli rak i koje se pridržavaju zdravog načina života, što uključuje nepušenje, lagani unos alkohola, dovoljnu tjelesnu aktivnost, zdravu prehranu i optimalan indeks tjelesne mase, mogu smanjiti rizik za smrtnosti od raka i svih uzroka.

Healthier Lifestyle Linked to Lower Risk for Cancer Death - Medscape - January 31, 2024.

Dr.Vesna Harni