Je li imunoterapija za rak sigurna u trudnoći?
Inhibitori imunoloških kontrolnih točaka (ICI) danas su široko korištene imunoterapije za mnoge vrste raka, ali se njihova uporaba u trudnoći ne preporučuje zbog nedostatka podataka o sigurnosti. Ovo prvo istraživanje svoje vrste o farmakovigilancijskoj bazi podataka SZO-a koje su proveli francuski istraživači nije otkrilo štetne ishode u trudnoći, fetusu ili novorođenčadi kada se inhibitori imunoloških kontrolnih točaka daju kao monoterapija u odnosu na druga sredstva protiv raka. Studija je otkrila povećanje učestalosti prijevremenih poroda kada se dva inhibitora daju zajedno kao kombinirana terapija.
Ova kohortna studija osmišljena je za procjenu rizika za štetne ishode povezane s trudnoćom, fetusom i/ili novorođenčetom povezane s inhibitori imunoloških kontrolnih točaka u odnosu na druge lijekove protiv raka koji se daju tijekom trudnoće.
ICI su bili blokatori tri cilja proteina na imunološkim stanicama: programirane stanične smrti 1 (PD1) ili njegovog liganda ili proteina 4 povezanog s citotoksičnim T-limfocitima (CTLA4).
Ishodi su bili 45 pojedinačnih štetnih ishoda za majku i fetalno dijete i novorođenčad u bazi podataka o farmakovigilanciji SZO-a poznatoj kao VigiBase do 26. lipnja 2022. Baza podataka služi za više od 130 zemalja.
Izvještaji o slučajevima nuspojava povezanih s inhibitorima uspoređeni su s izvještajima koji nisu povezani s slučajevima povezanim s izloženošću drugim lijekovima protiv raka tijekom trudnoće u dizajnu poznatom kao analiza disproporcionalnosti između slučaja i bez slučaja.
Analiza je pronašla 91 izvještaj o nuspojavama povezanim s inhibitorima imunoloških kontrolnih točaka u odnosu na 3467 izvještaja o slučajevima drugih lijekova protiv raka. 91 izvješće o slučaju inhibitora najčešće je bilo povezano s uporabom u liječenju raka dojke (30,1% izvješća) i kronične mijeloične leukemije (26,9% izvješća).
Nije bilo više izvješća o slučajevima majčino-fetalnih nuspojava povezanih s primjenom inhibitora kao monoterapije (u usporedbi s drugim lijekovima protiv raka koji nisu uključeni u inhibitore).
Prijevremeni porod bio je gotovo 14 puta češći s kombiniranom terapijom s dva inhibitora imunoloških kontrolnih točaka — anti-PD1 plus anti-CTLA4 — u usporedbi s drugim lijekovima protiv raka (prijavni omjer izgleda: 13,87). Prijavljena su tri slučaja majčino-fetalnih događaja, vjerojatno povezanih s imunološkim sustavom: majčin antifosfolipidni sindrom koji je doveo do spontanog pobačaja, pneumonitis koji je doveo do neonatalnog respiratornog distres sindroma i smrti te prolazna kongenitalna hipotireoza.
Autori su zaključili: "Otkrića sugeriraju da bi se uporaba inhibitora imunoloških kontrolnih točaka tijekom trudnoće mogla bolje podnijeti nego što se ranije pretpostavljalo... [ali] zbog mogućih rijetkih imunološki povezanih neonatalnih nuspojava, upotrebu inhibitora u trudnica treba izbjegavati kada je to moguće, osobito anti-PD1 plus anti-CTLA4 kombinacija."
Is immunotherapy for cancer safe in pregnancy? - Medscape - April 29, 2024.
Dr. Vesna Harni