Datum zadnje izmjene: 05. 08. 2024.

Otprilike jedna četvrtina majki s dijabetesom nije uspjela inducirati porod, a taj je neuspjeh bio povezan s nizom nepovoljnih ishoda za majke i dojenčad, na temelju podataka više od 2000 pojedinaca.

Ali Alhousseini, MD, iz Corewell Health East, Dearborn, Michigan, i njegovi kolege napisali su u studiji predstavljenoj na godišnjem kliničkom i znanstvenom skupu Američkog koledža opstetričara i ginekologa da nekontrolirani dijabetes ostaje faktor rizika za porod carskim rezom.

Istraživači su u svom sažetku napisali: "Identificiranje i stratificiranje povezanih čimbenika rizika za neuspjelu indukciju poroda može poboljšati savjetovanje i intrapartalnu skrb."

Istraživači su pregledali podatke od 2172 majke s dijabetesom koje su bile podvrgnute induciranom porodu u jednom sveučilišnom medicinskom centru između siječnja 2013. i prosinca 2021. Ispitali su različite karakteristike majki, uključujući dob, etničku pripadnost, gestacijsku dob, medicinske komorbiditete, davanje inzulina, paritet i zdravstveno osiguranje .

Ukupno 567 majki s dijabetesom (26,1%) nije uspjela s indukcijom poroda i podvrgnute su carskom rezu.

Sveukupno, neuspjela indukcija poroda bila je značajno povezana s nuliparitetom (P = 0,0001), već postojećim dijabetesom u usporedbi s gestacijskim dijabetesom, kontrolom dijabetesa inzulinom, esencijalnom hipertenzijom majke, preeklampsijom i polihidramnijem (P = 0,001 za sve). Ostali čimbenici značajno povezani s neuspjelom indukcijom poroda uključivali su prenatalnu dijagnozu ograničenja fetalnog rasta (P = .008) i abnormalnosti posteljice (P = .027).

Neonatalni čimbenici težine, značajni za gestacijsku dob, opseg glave i visinu, nisu bili značajno povezani s neuspjelom indukcijom poroda (P > 0,05 za sve).

Što se tiče neonatalnih ishoda, neuspješna indukcija poroda bila je značajno povezana s prijemom u jedinicu neonatalne intenzivne njege, hiperbilirubinemijom i duljim boravkom u bolnici (P = 0,001 za sve). Istraživači su primijetili da je neuspjela indukcija poroda bila značajno povezana s nižim 1-minutnim APGAR rezultatima, ali ne i s nižim 5-minutnim APGAR rezultatima (P = .033 za 1-minutni rezultat). Nije bilo povezanosti između neuspješne indukcije poroda i ponovnog prijema novorođenčeta, niže pH vrijednosti pupkovine ili etničke pripadnosti majke.

Retrospektivni dizajn ograničio je nalaze, ali analiza podataka je u tijeku, rekao je dr. Alhousseini. Istraživači nastavljaju procjenjivati ​​ulogu optimalne kontrole glukoze i drugih čimbenika kod majke u poboljšanju ishoda kod majki i novorođenčadi.

Podaci doprinose svijesti o čimbenicima rizika

Michael Richley, MD, liječnik za majku i fetalnu medicinu na Sveučilištu Washington u Seattleu, rekao je u intervjuu da je trenutna studija važna zbog sve veće učestalosti dijabetesa i potrebe da se ispitaju povezani čimbenici rizika u trudnoći. "Prosječna dob u kojoj se dijabetes javlja sve je mlađa, a dijabetes tipa 2 u trudnoći sve je češća dijagnoza", rekao je dr. Richley, koji nije bio uključen u studiju.

S obzirom na čimbenike rizika identificirane u studiji, dr. Richley je rekao da se očekuje povećanje štetnih ishoda i kod majki i kod novorođenčadi. "Pacijenti s dijabetesom također su bili bolesniji na početku, s hipertenzivnim poremećajima, ograničenjem rasta i pregestacijskim dijabetesom", istaknuo je.

Dr. Richley je rekao da nalazi studije podupiru podatke iz prethodnih istraživanja. Poruka kliničarima je da pacijentice s dijabetesom ne samo da imaju povećani rizik od potrebe za porodom carskim rezom, već imaju i povećan rizik od loših ishoda ako je porod carskim rezom potreban, rekao je.

Iako bi prospektivna studija bila od pomoći da se pokaže uzročnost, a ne samo povezanost, rekao je da je takva studija izazovna u ovoj populaciji pacijenata, s obzirom na ograničenja istraživanja porođaja.

 

        

Failed IOL Tied to Poor Outcomes for Mom With Diabetes - Medscape - May 29, 2024.

Dr. Vesna Harni

Povezane teme