Status vitamina D u prvom tromjesečju
Status vitamina D u prvom tromjesečju povezan s rastom fetusa i rizikom od prijevremenog poroda
Koncentracije 25-hidroksivitamina D (25(OH)D) kod trudnica u prvom tromjesečju ispod 40 nmol/L povezane su s 4,35 puta većim rizikom od prijevremenog poroda. Više razine 25(OH)D u prvom tromjesečju pokazuju pozitivnu korelaciju s linearnim obrascima rasta fetusa.
METODOLOGIJA:
- Istraživači su proveli sekundarnu analizu podataka iz višecentrične prospektivne kohortne studije koja je uključivala 351 prvorotkinju u Sjedinjenim Američkim Državama, mjereći razinu 25(OH)D u serumu između 6. i 13. te između 16. i 21. tjedna trudnoće.
- Analiza je uključivala mjerenja fetalnog rasta ultrazvukom između 16. i 21. tjedna te između 22. i 29. tjedna trudnoće, zajedno s antropometrijskim mjerenjima novorođenčadi pri porodu. Istraživači su izradili krivulje rasta fetusa koristeći z-score vrijednosti duljine, težine i opsega glave.
- Sudionice su nasumično odabrane kako bi se postigao uzorak koji predstavlja izvorni raspored, s 16% nepovoljnih ishoda trudnoće i 84% bez nepovoljnih ishoda. Kriteriji uključivanja uključivali su dob ≥ 18 godina i indeks tjelesne mase ≥ 18,5.
KLJUČNI REZULTATI:
- Svako povećanje razine 25(OH)D u prvom tromjesečju za 10 nmol/L bilo je povezano s porastom z-score vrijednosti duljine za dob za 0,05 (95% CI, 0,01-0,10).
- Sudionice s razinom 25(OH)D < 40 nmol/L imale su veći rizik od prijevremenog poroda u usporedbi s onima koje su imale razinu > 80 nmol/L (omjer izgleda, 4,35; 95% CI, 1,14-16,55).
- Nedostatak vitamina D u prvom tromjesečju zabilježen je kod 20% sudionica, s prosječnom koncentracijom 25(OH)D od 68,1 nmol/L (SD, 21,0).
- Mjerenja 25(OH)D u drugom tromjesečju nisu pokazala značajne povezanosti s obrascima fetalnog rasta ili ishodima trudnoće.
U PRAKSI: „Ovi nalazi promatrani su u populaciji u kojoj je 80% trudnica u prvom tromjesečju imalo dostatnu razinu vitamina D. Malo je studija ispitalo obrasce fetalnog rasta u odnosu na status vitamina D u ranoj trudnoći, a naša je prva studija za koju znamo koja je ispitala više vremenskih točaka ranog statusa 25(OH)D kod trudnica u povezanosti s rastom fetusa. Naši nalazi sugeriraju da prvo tromjesečje (ili razdoblje prije začeća radi povećanja razine vitamina D u prvom tromjesečju) može predstavljati kritičan trenutak za intervenciju kod žena s nedostatkom vitamina D,“ napisali su autori studije.
IZVOR: Ovo istraživanje vodila je Celeste Beck s Odjela za nutricionističke znanosti na Sveučilištu Pennsylvania State u University Parku, Pennsylvania. Objavljeno je online u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition.
OGRANIČENJA: Prema autorima, istraživanje je bilo ograničeno malom ukupnom veličinom uzorka i malim brojem sudionica s koncentracijom vitamina D ispod 30 nmol/L, što je ograničilo njihovu sposobnost usporedbe fetalnog rasta i ishoda poroda kod sudionica s vrlo niskim statusom vitamina D. Mali broj slučajeva djece male za gestacijsku dob i prijevremenih poroda također je ograničio broj kovarijabli koje su se mogle prilagoditi u statističkim modelima.
FINANCIRANJE I SUKOBI INTERESA: Ova studija dobila je potporu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi SAD-a, Nacionalnog instituta za zdravlje i Nacionalnog instituta za dječje zdravlje i ljudski razvoj Eunice Kennedy Shriver. Autori nisu prijavili sukobe interesa.
First Trimester Vitamin D Status Linked to Fetal Growth and Preterm Birth Risk - Medscape - February 06, 2025.
Dr. Vesna Harni powered by AI Chat GPT 4,0