Datum zadnje izmjene: 01. 01. 2025.

U sredini 2010-ih godina, uređaji za vaginalno pomlađivanje, poput frakcijskih CO2 lasera, erbijevih lasera (Er:YAG), diodnih lasera i radiofrekvencijske ablacije, predstavljeni su kao potencijalna terapija za genitourinarni sindrom menopauze (GSM). GSM je kliničko stanje koje uključuje simptome poput iritacije, smanjene lubrikacije, peckanja, bolnog spolnog odnosa (dispareunije) ili iscjetka te znakove poput atrofije genitalija, suhoće vagine, suženja vaginalnog kanala ili krhkog vaginalnog tkiva.

Ovo stanje pogađa između 40% i 80% žena u postmenopauzi, a samo polovica njih razgovara o simptomima s liječnikom. Oko trećine koristi proizvode za vlaženje dostupne bez recepta, dok tek 10% koristi lijekove na recept, poput vaginalnih estrogena. U ovom kontekstu, laserski tretmani za vaginalno pomlađivanje postavljaju se kao opcija između konvencionalnih terapija.

 

Kako djeluju vaginalni laseri?

Laserski uređaji koriste toplinsku energiju za zagrijavanje vaginalnog epitela, izazivajući termalnu nekrozu koja potiče remodeliranje kolagena, stvaranje elastina i neovaskularizaciju. To može rezultirati boljom elastičnošću vagine i obnovom funkcije epitela slične onoj u premenopauzi.

Prvi uređaj za vaginalno pomlađivanje licenciran je 2015. godine u Kanadi za liječenje GSM-a, ali nije bio podvrgnut rigoroznim kontroliranim studijama. Uređaji su kasnije promovirani kroz marketinške kampanje koje su njihov medicinski učinak preoblikovale u estetiku, obećavajući "pomlađivanje vagine", zatezanje i tretman urinarne inkontinencije.

 

Učinkovitost laserskih tretmana

Iako neki rezultati sugeriraju poboljšanja, poput povećanja indeksa seksualne funkcije, mnoge su studije niske kvalitete, s visokim rizikom od pristranosti. Sustavni pregled iz 2021. godine identificirao je 26 studija s ukupno 2678 sudionica koje su liječene vaginalnim laserom zbog GSM-a.

  • Većina studija (23 od 26) bila je retrospektivna ili prospektivna, a pozitivni rezultati često su uključivali poboljšanje seksualne funkcije. Međutim, kvaliteta dokaza bila je niska.
  • U tri randomizirane kontrolirane studije s 179 pacijentica nije bilo značajne razlike između laserskog tretmana i vaginalne hormonske terapije.
  • Visokokvalitetna, placebo-kontrolirana studija s 85 pacijentica nije pokazala značajno poboljšanje simptoma GSM-a, kvalitete života ili seksualne funkcije nakon 12 mjeseci laserskog tretmana u usporedbi s placebo tretmanom.

S druge strane, FDA je upozorila na moguće nuspojave laserskih tretmana, uključujući vaginalne opekline, ožiljke, bol tijekom spolnog odnosa i kroničnu bol.

 

Laseri za urinarnu inkontinenciju

Laserski tretmani koriste se i za liječenje stresne urinarne inkontinencije, no dokazi o njihovoj učinkovitosti također su ograničeni. Većina studija na ovu temu bile su serije slučajeva s visokim rizikom od pristranosti, dok je randomizirano kontrolirano istraživanje sa 101 sudionicom pokazalo da CO2 laser ne donosi značajna poboljšanja u simptomima inkontinencije.

 

Financijski i marketinški aspekti

Laserski tretmani za vaginalno pomlađivanje dostupni su u mnogim zemljama, uključujući Kanadu, gdje se troškovi kreću u tisućama dolara po tretmanu. Pacijentice se često samostalno odlučuju za ove tretmane, a marketing ovih usluga često uključuje obećanja o širokim dobrobitima, poput "boljeg seksualnog zadovoljstva" ili "pomlađivanja".

 

Što kažu stručnjaci?

Stručnjaci naglašavaju da laserski tretmani mogu biti prihvatljiva opcija za određene pacijentice, primjerice za one kojima hormonska terapija nije učinkovita ili je kontraindicirana. Međutim, standardne terapije, poput vaginalnih estrogena ili terapije mišića zdjeličnog dna, trebale bi biti prvi izbor.

Prilikom razmatranja laserskog tretmana, pacijentice trebaju biti upoznate s ograničenjima dokaza, potencijalnim nuspojavama i dostupnim alternativama.

 

Zaključak

Iako laserski tretmani mogu ponuditi određena poboljšanja, trenutačni dokazi nisu dovoljni da ih podrže kao standardnu terapiju za GSM ili urinarnu inkontinenciju. Prije donošenja odluke o skupim tretmanima, pacijentice bi trebale istražiti dostupne, dokazano učinkovite opcije i konzultirati se sa stručnjacima kako bi osigurale najbolju moguću njegu.

 

 

Laser devices for vaginal rejuvenation

Dr. Vesna Harni powered by AI Chat GPT 4,0

Povezane teme