Datum zadnje izmjene: 06. 02. 2025.

Razbijanje kontroverzi i pogled u budućnost

Vaginalni laseri uvedeni su na američko tržište 2014. godine i od tada su postali popularan, ali kontroverzan alat za liječenje različitih ginekoloških stanja poput urinarne inkontinencije, vaginalne atrofije, suhoće i bolova. Također se koriste za estetske zahvate poznate kao „pomlađivanje vagine“. Iako ti uređaji nemaju odobrenje američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) za ove namjene, njihova široka primjena potaknuta je agresivnim marketingom.

 

Kontroverze oko vaginalnih lasera
Dok neki stručnjaci smatraju da vaginalni laseri mogu biti učinkoviti u ublažavanju simptoma genitourinarnog sindroma menopauze (GSM), poput vaginalne suhoće, boli i urinarnih tegoba, drugi upozoravaju na nedostatak dugoročnih dokaza o njihovoj sigurnosti i učinkovitosti. FDA je 2018. godine izdala upozorenje o mogućim ozbiljnim nuspojavama, uključujući ožiljke i bol, a mnoge stručne udruge, poput Američkog koledža ginekologa i opstetričara, preporučile su ograničenu uporabu lasera samo u okviru kliničkih istraživanja.

Međutim, novija istraživanja pružaju složeniju sliku. Studije pokazuju da laseri mogu kratkoročno poboljšati simptome GSM-a, a ozbiljne nuspojave su rijetke. Ipak, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdila dugoročna učinkovitost i sigurnost.

 

Razlike između ablativnih i neablativnih lasera
Nisu svi laseri isti. Ablativni laseri, poput CO2 i Er:YAG lasera, djeluju uništavanjem tkiva kako bi potaknuli proces ozdravljenja. To ih čini korisnima za površinske probleme, ali njihova upotreba može izazvati ozbiljne nuspojave, poput opeklina i ožiljaka. S druge strane, neablativni laseri, poput onih koji koriste tehnologiju fotobiomodulacije (PBM), ne uništavaju tkivo. Oni djeluju stimulirajući biokemijske promjene unutar stanica, što može smanjiti bol i poboljšati cirkulaciju bez rizika od oštećenja tkiva.

 

Primjena vaginalnih lasera
Ablativni laseri trenutno se koriste za:

  • Ublažavanje simptoma GSM-a (suhoća, bol, urinarna inkontinencija).
  • Estetske zahvate poput „pomlađivanja vagine“.

Neablativni laseri, poput PBM uređaja, pokazali su potencijal u liječenju kronične zdjelične boli i disfunkcije zdjeličnog dna. PBM može dosegnuti dublje slojeve tkiva bez rizika od ozbiljnih nuspojava, što ga čini sigurnijom opcijom za određene pacijentice.

 

Budućnost vaginalne laserske terapije
Iako su vaginalni laseri kontroverzni, njihova popularnost raste. Očekuje se da će istraživanja u narednih 5–10 godina razjasniti koja stanja najbolje reagiraju na lasersku terapiju, te koji tip lasera i doza energije su najprikladniji. Neablativni laseri mogli bi postati preferirani izbor za dublja tkiva, dok bi ablativni laseri mogli ostati opcija za površinske probleme.

Za sada, stručnjaci preporučuju opreznu upotrebu lasera, uz detaljno savjetovanje pacijentica o mogućim rizicima i ograničenim dokazima o dugoročnim učincima.

 

Zaključak
Vaginalni laseri predstavljaju obećavajući alat u liječenju različitih ginekoloških stanja, ali je potrebno više istraživanja kako bi se potvrdila njihova sigurnost i učinkovitost. Dok čekamo nove dokaze, važno je educirati pacijentice o prednostima i rizicima ove tehnologije, te primjenjivati lasere u strogo kontroliranim uvjetima.

 

Vaginal laser therapy for gynecologic conditions: re-examining the controversy and where do we go from here

  Dr. Vesna Harni powered by AI Chat GPT 4,0

Povezane teme