Datum zadnje izmjene: 10. 02. 2025.

Više od 30 tipova humanog papillomavirusa (HPV) može uzrokovati infekcije u anogenitalnom području, manifestirajući se kao šiljaste bradavice, poznate i kao kondilomi. Ove virusne izrasline, iako često benignog karaktera, mogu značajno utjecati na kvalitetu života zbog estetskih i fizičkih neugodnosti. Razumijevanje razlika među tipovima HPV-a te suvremenih terapijskih mogućnosti, poput primjene imikvimoda, ključno je za učinkovito liječenje i prevenciju recidiva.

 

HPV: Različiti tipovi i njihov klinički značaj

Niskorizični HPV tipovi: 6 i 11
HPV tipovi 6 i 11 najčešći su uzročnici šiljastih kondiloma. Iako se smatraju niskorizičnima zbog njihove nesklonosti izazivanju malignih promjena, ove infekcije mogu biti izvor psihološkog stresa i socijalne stigmatizacije, osobito kod žena. Šiljasti kondilomi se mogu pojaviti na vulvi, vagini, vratu maternice, anusu i uretri, uzrokujući svrbež, peckanje i ponekad bol tijekom spolnog odnosa.

Visokorizični HPV tipovi i prekancerozne lezije
Za razliku od niskorizičnih, visokorizični tipovi HPV-a – poput 16, 18, 31, 33 i 35 – povezani su s razvojem prekanceroznih lezija i karcinoma, osobito vrata maternice, ali i anusa, vulve i vagine. Redoviti ginekološki pregledi, uključujući PAPA test i HPV tipizaciju, ključni su za rano otkrivanje ovih promjena. Napredne metode poput kolposkopije i biopsije omogućuju preciznu dijagnozu i rano liječenje, smanjujući rizik od razvoja invazivnog karcinoma.

 

Terapijski izazovi i inovacije: Uloga imikvimoda

Liječenje genitalnih bradavica dugo se oslanjalo na destruktivne metode poput kirurškog odstranjivanja, krioterapije i elektrokoagulacije. Iako učinkovite, ove metode često prate neugodne nuspojave, a recidivi su česti zbog prisutnosti latentnog virusa u okolnim tkivima. Imikvimod je revolucionirao pristup liječenju genitalnih bradavica, nudeći neinvazivno i imunološki potpomognuto rješenje.

Imikvimod (Aldara): Moderna terapija protiv kondiloma

Mehanizam djelovanja
Imikvimod je topikalna imunomodulatorna krema koja potiče prirodni imunološki odgovor organizma. Iako točan mehanizam nije u potpunosti razjašnjen, poznato je da aktivira stanice imunološkog sustava, poput monocita i makrofaga, povećavajući proizvodnju alfa-interferona i TNF-alfa. Ovi čimbenici imaju snažan antivirusni učinak, pomažući tijelu u prepoznavanju i uništavanju stanica zaraženih HPV-om.

Način primjene
Imikvimod krema (5%) nanosi se lokalno na zahvaćena područja tri puta tjedno, obično navečer, kako bi se omogućilo dovoljno vremena za apsorpciju. Liječenje traje do potpunog nestanka lezija, s maksimalnim trajanjem od 16 tjedana. Važno je da pacijenti prate upute liječnika i izbjegavaju prekomjernu primjenu, kako bi smanjili rizik od iritacija.

Prednosti u odnosu na tradicionalne metode

Za razliku od kirurških metoda i krioterapije, koje često rezultiraju visokom stopom recidiva (do 75%), primjena imikvimoda dovodi do znatno niže stope povratka lezija – manje od 20%. Dodatno, budući da imikvimod djeluje stimulirajući lokalni imunitet, postoji mogućnost da utječe i na suzbijanje latentnog virusa u okolnim tkivima, čime se smanjuje rizik od budućih infekcija.

Sigurnost i učinkovitost
Njemačka placebo-kontrolirana prospektivna studija potvrdila je učinkovitost imikvimoda u liječenju kondiloma. Rezultati su pokazali da:

  • Potpuna eradikacija lezija postignuta je kod većine pacijenata nakon 12 tjedana liječenja.
  • Nuspojave su rijetke i blage, uključujući lokalno crvenilo, svrbež i povremenu iritaciju, koje obično spontano nestaju.
  •  

HPV cijepljenje i edukacija: Ključni koraci u prevenciji

Iako je imikvimod učinkovit u liječenju postojećih lezija, prevencija HPV infekcija ostaje najvažniji korak u borbi protiv širenja ovog virusa. HPV cjepiva (poput Gardasil 9) štite od najčešćih nisko- i visokorizičnih tipova HPV-a, uključujući tipove 6, 11, 16 i 18. Cijepljenje je preporučeno za djevojčice i dječake već od 9. godine života, a može se provoditi i kod odraslih osoba koje nisu prethodno bile izložene HPV-u.

Osim cijepljenja, važno je educirati javnost o:

  • Sigurnim spolnim praksama i korištenju kondoma, iako oni ne pružaju potpunu zaštitu od HPV-a.
  • Redovitim ginekološkim pregledima koji omogućuju rano otkrivanje infekcija i prekanceroznih promjena.
  • Samopregledu i prepoznavanju prvih znakova genitalnih bradavica ili drugih neobičnih promjena na koži i sluznicama.

 

Zaključak: Imikvimod kao dio šireg pristupa liječenju i prevenciji HPV-a

Imikvimod je postavio novi standard u liječenju šiljastih kondiloma, pružajući pacijentima učinkovitu, sigurnu i dugotrajnu terapiju. Međutim, liječenje genitalnih bradavica samo je jedan dio šire strategije borbe protiv HPV-a. Cijepljenje, edukacija i redoviti pregledi ostaju ključni u prevenciji ozbiljnijih komplikacija poput prekanceroznih lezija i karcinoma. Kombinacijom suvremenih terapijskih metoda i preventivnih mjera možemo značajno smanjiti učestalost HPV infekcija i njihovih posljedica.

 

Literatura:

  • Leitlinie der Deutschen STD-Gesellschaft, Juni 2000
  • Geb Fra 2001; 10: 17.11.03
  • Najnovije smjernice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o HPV prevenciji i liječenju, 2023.
  • Centers for Disease Control and Prevention (CDC): HPV and Cancer, 2023.

dr. Vesna Harni

Povezane teme