Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Znanstvenici sa University of Iowa's Carver College of Medicine, Iowa City, otkrili su povezanost između preranog porođaja, osobito prijevremenog prsnuća plodovih ovoja (premature rupture of membranes - PROM) i pojedinačne genske regulacije (MMP3).

Rezultati ovog istraživanja objavljeni su tijekom 57. kongresa Američkog zbora liječnika ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) i nagrađeni drugim mjestom u skupini aktualnih kliničkih i temeljnih istraživanja od strane "ACOG’s Committee on Scientific Program". Autori bilježe polimorfizam jednog nukleotida nađenog u genu koji kodira MMP3 i objašnjavaju značenje ovog nalaza.

"MMP3 kodira bjelančevinu pod nazivom stromalizin koja razlaže široki spektar ekstracelularnih molekula unutar decidue, fetalnih ovojnica i cervikalnog ekstracelularnog matriksa. Ovaj proces igra ključnu ulogu u aktivaciji proteolitičkog puta, kojim započinje aktivacija drugih matriksih metaloproteinaza, uključujući i MMP1 i MMP9. Gen je smješten u kodirajućoj regiji unutar skupine od 4 aminokiseline, od kojih su 3 u potpunosti očuvane", navode autori.

Prerani porođaj je svaki porođaj između 20. – 37. tjedna trudnoće, a autori ukazuju da se radi o kompleksnoj bolesti bez jasno poznatog rizika. "Prerani porođaj nastaje iz fetalnih uzroka, majčinih stanja ili oboljenja ili problema s funkcijom posteljice", naglasili su znanstvenici.

Procjenjuje se da otprilike 40% svih preranih porođaja nastaju zbog genetičkog i obiteljskog opterećenja, a najveći rizik za prerani porođaj predstavlja upravo ranija trudnoća završena prije vremena, ali i prerani porođaj brata, sestre ili vlastiti prerani porođaj.

Najveći dio preranih porođaja (72%) spontani su prerani porođaji, a po prilici 30% ovih porođaja nastaju zbog prijevremenog prsnuća plodovih ovoja. U ovom istraživanju ispitivana je povezanost četiri gena – kandidata odnosno krivca za prerani porođaj: MMP1, MMP3, MMP9 i SERPINH1.

Plodovi ovoji amnion i korion svoju čvrstoću zahvaljuju fibrilarnom kolagenu, a matriksne metaloproteinaze kidaju kolagenske veze u ekstracelularnom matriksu i plodovim ovojima. SERPINH1 je bjelančevina koja rastapa kolagen.

U istraživanju su sakupljani DNA uzorci iz preranih porođaja, terminskih kontrola i članova obitelji iz jedne argentinske populacije, a potom su genotipizirani i analizirani s ciljem prepoznavanja genetičkih rizičnih čimbenika koji bi mogli povisivati rizik za prerani porođaj. Podatci su potom uspoređivani s podatcima iz obitelji u Iowi.

U slučaju bilo kojeg preranog porođaja, za DNA analizu prikupljani su uzorci krvi iz pupkovine, potom krvi ili sline od roditelja i majčinih roditelja. Uzorci su uzimani u Maternity Hospital, Tucumán, Argentina, dok je analiza učinjena na Sveučilištu u Iowi.

Za svaku prerano rođenu bebu, u istraživanju je identificiran kontrolni uzorak – terminski rođeno dijete, istog spola, čija majka nije imala ranijih preranih porođaja.

Genska ekspresija analizirana je tehnologijom polimeraznog pobočnog lanca, a sveukupno je 1.536 uzoraka potjecalo od 359 obitelji. Podatci su analizirani uporabom testa "Family-Based Association Test " kako bi se procijenio učinak na fetus i distribucija po tipu Mendelovog nasljeđa.

Nije nađena statistički znakovita povezanost preranog porođaja i gena koji kodiraju MMP1, MMP9, odnosno SERPINH1. Pojedinačne genske mutacije nađene su kod gena koji kodira MMP3. Ovdje se radilo o zamjeni aminokiseline glutamata s lizinom, što su autori smatrali značajnim zbog toga što upravo MMP3 aktivira druge matriksne metaloproteinaze i razara široko područje ekstracelularnog matriksa decidue, plodovih ovoja i cervikalnog ekstracelularnog matriksa.

Autori su započeli daljnje analize kako bi mapirali ovaj gen, i možda povezali promjene u genskoj strukturi s nastankom ekstremno preranog porođaja i kasnog preranog porođaja.
 

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) 57th Annual Clinical Meeting: Papers on Current Clinical and Basic Investigation. 4. svibnja 2009.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve