Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Akupunktura nije bila uspješnija u smanjenju broja ili intenziteta valunga od lažnog postupka, navodi se u studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu "Annals of Internal Medicine". "Otkrili smo da nema dokaza za prednost akupunkture u odnosu na lažnu akupunkturu na kvalitetu života, tjeskobu ili depresiju" zaključili su Dr. Carolyn Ee sa Sveučilišta u Melbourneu, Australija, i kolege. Valunzi se javljaju kod oko 75% žena u menopauzi, ali mnoge žene su neodlučne za korištenje nadomjesnih hormona ili selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina zbog popratnih nuspojava. Studije o učinkovitosti drugih liječenja i akupunkture su bili pune mana da bi se dobilo pouzdane zaključke, navode autori.

Proveli su kontrolirano kliničko ispitivanje o akupunkturi. Izabrali su žene iz Australije u kasnoj menopauzi ili postmenopauzi koje su imale bodovni rezultat valunga najmanje 14 ili yin deficijenciju bubrega. Istraživači su napravili bodovni rezultat valunga iz broja blagih, umjerenih, težih i vrlo teških vazomotornih događaja pomnoženih sa 1, 2, 3 i 4, odnosno kod onih koji su se dogodili tijekom tjedna, podijeljenih sa 7. Yin deficijencija bubrega je neravnoteža u Kineskoj medicini koja se koristi za odabir akupunkturnih mjesta. Dva autora su razvili protokol na temelju yin deficijencije bubrega. Sudionice su dobile 10 tretmana tijekom 8 tjedana.

Akupunkturisti su pružali lažne tretmane pomoću uređaja koji ima tupu iglu u plastičnom prstenu i vodeću cijevi održava na koži s ljepljivim prstenom (bazna stanica). Pomoću pritiska se igla povlači iz kože, ali se osjeća kao ubod iglom. Lažna akupunktura se nije radila na pravim akupunkturnim točkama, a ista bazna jedinica se koristila za sudionice u obje skupine. Akupunkturist je izvodio standardnu 10-minutnu manipulaciju prave ili lažne akupunkture.

Dan je upitnik na početku s pitanjima o demografskim karakteristikama, iskustvima u akupunkturi i faktorima rizika za vazomotorne događaja. Dodana su pitanja za procjenu zdravstvene kvalitete životnih uvjeta te anksioznost i simptome depresije. Akupunktura je provedeno na 163 žena, a lažni postupak na 164, sa 16% u akupunkturnoj skupini i 13% u lažnoj grupi koje su se izgubile tijekom praćenja. Srednji bodovni rezultat za valunge je bio nakon akupunkture 15.36, a nakon lažnog tretmana 15.04, sa srednjom razlikom 0,33. Obje skupine su imale poboljšanje od približno 40% do kraja studije. Nisu prijavljene ozbiljne nuspojave.

Demografske karakteristike i faktori rizika za vazomotorne događaje su bili slični za grupe, iako je više sudionica u lažnoj grupi izvijestilo prošlo pozitivno iskustvo sa akupunkture. Ograničenja studije uključuju korištenje nesavršenog lažnog uređaja i pojednostavljenu akupunkturu, sa činjenicom da su većina sudionica bile bjelkinje te su isključene žene koji su bili podvrgnute bilateralnoj salpingo-ooforektomiji ili su imale rak dojke.

 

Ann Int Med. Objavljeno online, 2016.

  Novosti - Sve