Antihipertenzivi i utjecaj na libido
Liječnici bi uskoro mogli odlučivati o vrsti antihipertenzivnih lijekova kod svojih pacijentica i ovisno o utjecaju lijeka na spolnu funkciju, rezultati su nedavno provedenog istraživanja u Italiji.
Spolna disfunkcija izazvana lijekovima je odavno prepoznata u muškaraca, ističu talijanski znanstvenici. Neki tipovi antihipertenzivnih lijekova imaju lošije djelovanje na spolne funkcije nego ostali.
Diuretici, alfa-agonisti i beta blokatori čini se da utječu snažnije na spolnu funkciju nego antagonisti kalcija i ACE inhibitori. Rezultati nekih istraživanja također ukazuju da bi antagonisti angiotenzina II zapravo mogli poboljšati spolnu funkciju.
Ispitivanja na ovu temu kod žena su malobrojna, a učinak antagonista angiotenzina II na spolnu funkciju žena nije ispitan.
Talijanski znanstvenici su uspoređivali učinak atenolola - beta blokatora i valsartana - antagonista angiotenzina II u skupini postmenopauzalnih pacijantica starosne dobi između 51 - 55 godina, kod kojih je dijagnosticirana blaga do umjerena hipertenzija.
U skupini pacijentica koje su uzimale atenolol nalazilo se 50 ispitanica, dok su 54 pacijentice uzimale valsartan. Učinkovitost u sniženju krvnog tlaka nije se razlikovala između dvije skupine pacijentica.
Prije početka uzimanja lijekova, kao i 16 tjedana nakon početka terapije, pacijentice su popunile upitnik ocjenjujući deset elemenata spolne funkcije.
Upotreba valsartana bila je povezana sa statistički značajnim poboljšanjem spolnog interesa i spolne želje, seksualnih fantazija, kao i promjena u spolnom ponašanju u odnosu na želju partnera za spolnim odnosom.
Suprotno tome, u skupini pacijentica koje su koristile atenolol, čini se da je došlo do pogoršanja seksualnih funkcija povezanih sa spolnom željom i seksualnim fantazijama. Vizualni analogni skor koji je odgovarao spolnom ponašanju bio je značajno niži u skupini ispitanica koje su uzimale atenolol.
Autori pretpostavljaju da se različit utjecaj ovih lijekova iskazuje preko učinka aktivne tvari iz lijeka na razinu hormona testosterona u plazmi. Valsartan izgleda, ne utječe na razinu ovog hormona, dok atenolol dovodi do sniženja razine testosterona, značajnog za spolnu funkciju žena osobito u postmenopauzalnom razdoblju života.
Am J Hypertens 2004;14:77-81.
dr. Vesna Harni