Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Trudnice s učestalim astmatičnim napadajima tijekom prvog tromjesečja trudnoće imaju povišeni rizik javljanja prirođenih malformacija kod potomaka, objavljeno je u znanstvenom časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Astmatični napadaji tijekom prvog trimestra povisuju rizik prirođenih malformacija za 48%, navode kanadski znanstvenici iz Universite de Montreal i Hopital du Sacre-Coeur de Montreal. U slučaju "velikih" malformacija, rizik se povisuje za 32%. "Ovo istraživanje pridružuje se dokazima o potrebitosti dobre kontrole astme tijekom trudnoće, kako bi se izbjegli astmatični napadaji", navode istraživači.

Različita istraživanja su pratila povezanost između astmatičnih napadaja i prirođenih malformacija, naglašavaju autori. No međutim, u većini se radilo o malim istraživanjima u kojima su uspoređivane trudnice s astmom koje su imale astmatične napadaje i trudnice bez astme, tako da je učinak astmatičnih napadaja – kao neovisni čimbenik u nastanku prirođenih malformacija – ostao nejasan.

Povezivanjem tri velike kanadske baze podataka, istraživači su mogli procijeniti rizik pojavnosti, kao i rizične čimbenike za pojavnost prirođenih malformacija u skupini 4.344 trudnice s dijagnozom astme.

Astmatični napadaji tijekom prvog trimestra koji su se ubrajali u rizične čimbenike, definirani su javljanjem obiteljskom liječniku zbog tegoba, propisivanjem oralnih steroida ili hospitalizacijom uslijed astmatičnih komplikacija.

Sveukupno, 9.2% novorođenih beba čije su majke imale dijagnozu astme bilježi se jedna ili više malformacija, dok su kod 6.0% beba dijagnosticirane velike malformacije. Najčešće malformacije obuhvaćale su muskulo-skeletni sustav, a potom srčane anomalije.

Pojavnost prirođenih malformacija u skupini trudnica s astmatičnim napadajima tijekom prvog tromjesečja iznosila je 12.8% u odnosu na 8.9% u skupini trudnica s astmom ali bez astmatičnih napadaja u 1. tromjesečju trudnoće.

Pojavnost bilo kakvih prirođenih malformacija u trudnica s astmatičnim napadajima tijekom 1. tromjesečja trudnoće tako je bila 63% veća, a pojavnost teških prirođenih malformacija bila je 95% veća u odnosu na trudnice s dijagnozom astme ali bez astmatičnih napadaja.

Obzirom da aktualni podaci ukazuju na sigurnost primjene kortikosteroida u vidu inhalacija tijekom trudnoće, zdravstveni radnici bi trebali poticati trudnice s astmom na nastavak primjene preporučene doze kortikosteroida tijekom trudnoće kako bi učestalost astmatičnih napadaja bila pod kontrolom, i kako bi se izbjegla dodatna peroralna primjena kortikosteroida", preporučuju kanadski istraživači.

 

J Allergy Clin Immunol. 2008;121(6):1379-84


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve