Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.

Uvod

U posljednjem desetljeću dramatično se promijenilo poimanje i propisivanje hormonske terapije, a pacijentice i liječnici traže druge načine liječenja simptoma menopauze. Bioidentična terapija postala je iznimno popularna kao način liječenja u odnosu na konvencionalno hormonsko liječenje. Bioidentično liječenje koristi različite mješavine hormona s namjerom da se oponaša točan molekularni profil prirodnih spolnih steroida, a njegovi zagovornici tvrde da je u najmanju ruku učinkovitije i sigurnije u odnosu na konvencionalnu terapiju. Jesu li u pravu? Raspravimo!

 

Područje istraživanja

Iako je menopauza prirodni proces, ipak u mnogih žena uzrokuje teže poremećaje. U istraživanju 140 žena koje su imale vazomotorne simptome povezane s menopauzom, kvaliteta života bila je značajno niža u usporedbi sa ženama koje nisu imale valunge. Težina vazomotornih simptoma, ali ne i učestalost valunga, bili su povezani s manjom ocjenom kvalitete života.

Drugo istraživanje pokazalo je da mlađe žene s negativnim stavom prema menopauzi i ostalim pridruženim bolestima češće pate od izraženijih valunga. Također je zamijećeno da crnkinje imaju jače izražene valove vrućine u usporedbi s bjelkinjama. Najpopularnije hormonsko nadomjesno liječenje u SAD sadrži konjugirane konjske estrogene sa ili bez gestagena i učinkovito je u smanjivanju vazomotornih simptoma menopauze.

U analizi podataka iz istraživanja the Women’s Health Initiative (WHI), hormonsko nadomjesno liječenje bilo je povezano s poboljšanjem valova vrućine od 28% u usporedbi s placebom. Noćna znojenja također su se značajno poboljšala uz hormonsko nadomjesno liječenje (HNL), ali su žene češće osjećale osjetljivost dojki. Nadalje, nakon rezultata WHI, prednost je dana nižim dozama HNL, a one su pokazale sličnu učinkovitost u olakšavanju tegoba.

Ipak, rezultati koje je iznijela WHI 2002. godine, osobito po pitanju raka dojke, doveli su do dramatičnih promjena u propisivanju HNL. Između 2001. i 2003. godine broj posjeta liječniku radi propisivanja HNL opao je za gotovo dvije trećine. Liječnici su i sami bili djelomično odgovorni zbog tako velikog smanjenja upotrebe HNL, jer su promijenili strategiju od preventivne, dakle one koja sprečava razvoj tegoba, na davanje terapije onim ženama u kojih su se tegobe već razvile. Također, došlo je do očite promjene u odnosu žena spram HNL, jer su izgubile povjerenje prema medicinskom sustavu i samim liječnicima i počele ih doživljavati kao nepoštene.

U istraživanju koje je provedeno 2003. godine, sve ispitanice su rekle da su čule za rezultate WHI, a 52% je izjavilo da su ti rezultati utjecali na njihov stav prema HNL. Žene koje su prestale s HNL nakon toga su manje vjerovale svojim liječnicima. Uz iznesene rizike za rijetke, ali teške neželjene događaje, pacijentice i liječnici tražili su alternativno liječenje. Jedna od tih alternativa je novi oblik paroksetina, inhibitora ponovne pohrane serotonina, a rad je objavljen u srpanjskom broju Best Evidence Review. Dok nam tek ostaje vidjeti kakva će biti popularnost ove nehormonske terapije, nema sumnje da je bioidentično hormonsko liječenje izazvalo veliko zanimanje za olakšanje menopauzalnih tegoba.

 

Opis bioidentične hormonske terapije

Bioidentična terapija općenito se definira kao hormonsko liječenje koje točno oponaša molekularnu strukturu prirodnih hormona. Ti se hormoni obično dobivaju iz soje i meksičkog jama, a diosgenin, sastojak tih biljaka, koristi se za dobivanje različitih tipova bioidentičnih hormona. S obzirom na njihovo porijeklo iz biljaka i povezanost s kemijskom strukturom hormona, ti se preparati obično opisuju kao puno prirodniji nego što je konvencionalno hormonsko liječenje. Način propisivanja bioidentičnog liječenja za menopauzalne tegobe također se razlikuje od tradicionalnog HNL. Prvo, smanjuje se važnost estrogena kao osnovnog hormona za poboljšanje tegoba.

Drugo, bioidentično liječenje počiva na specifičnim mješavinama hormona koji se spravljaju u ljekarnama kao magistralni pripravci. Ti hormoni mogu uključiti estron, estradiol, estriol, progesteron, testosteron i dehidroepiandrosteron (DHEA). Bioidentična terapija može se dati na usta (peroralno), preko kože (transdermalno) ili lokalno u rodnicu (vaginalno). Također, neki praktičari običavaju redovito određivati razinu hormona u serumu i slini i prilagođavati terapiju.

 

Djeluje li?

Dakle, djeluje li bioidentična terapija? U smislu povezanosti hormonske terapije prema menstrualnom ciklusu, odgovor bi mogao biti - da. Male studije pokazale su da upotreba bioidentičnih hormona može oponašati obrazac prirodnog stvaranja hormona u tijelu. Jedna studija pokazala je da upotreba bioidentičnih hormona osim olakšavanja klimakteričnih tegoba, poboljšava serumske markere upale, smanjuje bol, anksioznost i depresiju. Ranija istraživanja naglašavala su različite aspekte bioidentične terapije u odnosu na standardno HNL.

Upotreba progesterona u bioidentičnoj terapiji može poboljšati profil sigurnosti s obzirom na rizik od raka dojke u usporedbi sa sintetskim gestagenima iz HNL. Dok je u nekim studijama promoviran bioidentični estriol u odnosu na ostale estrogene za poboljšanje tegoba i smanjenje potencijalnih štetnih učinaka, ostale studije su takvi pretpostavke ostavile pod sumnjom. Naravno da je u liječenju menopauzalnih tegoba najvažnije djeluje li terapija i jesu li se smetnje smanjile. Istraživanja koje bi dala odgovor na ovo pitanje i tako podržala bioidentičnu terapiju, imaju brojne slabosti.

Sistemska analiza djelovanja bioidentične progesteronske kreme za liječenje vazomotornih simptoma otkrila je samo tri randomizirana kontrolirana istraživanja. Krema nije bila ništa učinkovitija od placeba u dva od tri istraživanja, a autori su zaključili da bioidentična progesteronska krema ne treba biti preporučena ženama u menopauzi. U opservacijskoj studiji od gotovo 300 žena, bioidentična terapija bila je povezana s umjerenim poboljšanjem emocionalne stabilnosti i anksioznosti, ali nije pokazala poboljšanje valova vrućine i noćnih znojenja.
 

A sigurnost?

Više je pitanja o sigurnosti takvog liječenja nego što je odgovora. Nema dobrih dokaza da bioidentična terapija poboljšava stopu najozbiljnijih događaja, poput raka dojke i kardiovaskularnih bolesti u usporedbi s konvencionalnim HNL. Štoviše, upotreba sastojaka za pojedinu pacijenticu (individualizirana terapija) onemogućuje točnu usporedbu neželjenih nuspojava liječenja, a dodatak testosterona, DHEA i hormona štitnjače stvara cijeli splet mogućih štetnih posljedica koje se do sada nisu povezivale uz HNL.

Zagovornici bioidentične terapije poprilično su energični u promociji potencijalnih prednosti. Agencija za hranu i lijekove (FDA) 2008. godine izdala je upozorenje liječnicima i potrošačima da se uz magistralne pripravke bioidentične terapije daju pogrešne i nepotpune informacije kako bi potaknule upotrebu bioidentičnih proizvoda.[17]

Ne čudi, stoga, što je Američko udruženje ginekologa i opstetričara izrazilo duboku sumnju u učinkovitost i sigurnost bioidentične terapije i nadalje preporučuje konvencionalno hormonsko nadomjesno liječenje.[18] To nije urota, niti je motivirano nepopustljivošću ili pokušajima da se uravnoteži ono dobro i loše što je povezano s HNL. Bioidentično liječenje, za razliku od konvencionalne hormonske terapije, naprosto nema znanstveno uporište da bi se preporučila njegova upotreba. Zastupnici bioidentične terapije za menopauzalne tegobe to trebaju shvatiti i odgovoriti velikim, visoko-kvalitetnim istraživanjima u kojima će podastrijeti dokaze o djelovanju bioidentične terapije.

 

Klinički naglasci

  • Hormonsko liječenje značajno poboljšava vazomotorne simptome menopauze, ali je upotreba HNL strmoglavo pala nakon objave rezultata WHI.
  • Bioidentična terapija koristi mješavine različitih hormona koji oponašaju molekularnu strukturu prirodnih hormona, a spravljaju se u ljekarnama kao magistralni pripravci.
  • Bioidentična terapija može ostvariti cilj upotrebom hormona koji su najsličniji prirodnim hormonima u našem tijelu, ali u dostupnim studijama, klinički rezultati su podbacili.
  • Nije moguće odrediti je li bioidentična terapija sigurnija od konvencionalnog HNL.
  • Slijedom preporuka Američkog udruženja ginekologa i opstetričara, hormonskom nadomjesnom liječenju i dalje treba dati prednost u odnosu na bioidentičnu terapiju.

 

Bioidenticals: Another All-Natural-Is-Good Myth. Medscape. Sep 26.2013.

Reference:
1. Ayers B, Hunter MS. Health-related quality of life of women with menopausal hot flushes and night sweats. Climacteric. 2013;16:235-239. Abstract
2. Thurston RC, Bromberger JT, Joffe H, et al. Beyond frequency: who is most bothered by vasomotor symptoms? Menopause. 2008;15:841-847.
3. Barnabei VM, Cochrane BB, Aragaki AK, et al. Menopausal symptoms and treatment-related effects of estrogen and progestin in the Women's Health Initiative. Obstet Gynecol. 2005;105:1063-1073. Abstract

  Novosti - Sve