Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.

Porođaji kod kuće imaju 10 puta veću vjerojatnost za Apgar 0 u odnosu na porođaje u bolnici po rezultatima studije koja je objavljena u znanstvenom časopisu 'American Jjournal of Obstetrics&Gynecology'.

Istraživanje, koje je uključilo podatke od otprilike 14 miliona jednoplodnih terminskih porođaja djece normalne tjelesne težine od 2007. do 2010.godine, pokazuje otprilike 4 puta veći rizik za neurološke ispade kod novorođenčadi ili ozbiljnija neurološka oštećenja u usporedbi s porođajima kod kuće.

Liječnik Amos Grunebaum (voditelj rađaone, New York–Presbyterian/Weill Medical College of Cornell University, New York City) i kolege su koristili podatke iz Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku kontrole i prevencije bolesti za usporedbu porođaja koji su bili pod kontrolom liječnika ili primalja u bolnicama, u samostalnim centrima za porođaje ili kod kuće.

Sva novorođenčad u studiji su bila rođena od 37.tjedna na dalje i imala tjelesnu težinu od 2500 g na više. Petominutni Apgar 0 i neurološki ispadi ili ozbiljnija neurološka oštećenja su analizirani na temelju toga je li porođaj bio vođen primaljom u bolnici, primaljom kod kuće, bolničkim liječnikom ili primaljom u samostalnim porođajnim centrima primalja.

Istraživači su našli relativan rizik (RR) od 10,55 (95% interval pouzdanosti (CI) 8,62 – 12,93) za Apgar 0 za primaljske porođaje kod kuće (98/60, 296 porođaja) uspoređujući s rizikom kod porođaja u bolnici pod kontrolom liječnika (1943/12,615,994 porođaja). RR za za primaljske porođaje u samostalnim centrima bio je 3,56 (95% CI, 2,36 – 5,36; 23/42,000 poroda). RR za Apgar 0 kod bolničkih porođaja primalja je bio 0,55 (95% CI, 0,45 – 0,68; 95/1.115.794 poroda). Zaključuje se da je kritični faktor lokacija poroda a ne iskustvo i vještine profesionalaca koji su uključeni u porođaje, kažu autori.

Rizici su bili najveći kod porođaja prvorotki kod kuće sa RR 14,24 (95% CI, 10,16 – 19,96) za petminutni Apgar 0 (35/14,801 poroda) uspoređujući s prvorotkinjama koje su rađale u bolnici pod kontrolom liječnika (865/5,155,779 poroda).

U dodatku, porođaji kod kuće pod vodstvom primalja su rezultirali s RR 3,80 (95% CI, 2,80 – 5,17) za neurološke ispade ili ozbiljnija neurološka oštećenja (42/49,091 poroda) uspoređujući s porođajima u bolnici vođenim liječnicima (1823/8,102,337 poroda). RR za samostalne centre za porode bio je 1,88 (95% CI, 1,11 – 3,17; 14/33,188 poroda) uspoređujući s porođajima u bolnici vođenim liječnicima.

Autori kažu da postoji mogućnost da su rizici još veći jer neki loši ishodi koji su prijavljeni kao bolnički u biti budu transferi od kuće u bolnicu.

"Zabrinjavajuća je visina rizika povezanih s porođajima kod kuće", kaže dr Grunebaum. Nadodaje da bi oni koji kontroliraju trudnoću trebali upozoriti na rizike porođaja kod kuće."Liječnici ne bi trebali nuditi i ohrabrivati trudnice za porođaje izvan bolnica."

Glavni problem porođaja kod kuće je nemogućnost rješavanja hitnih stanja, kaže dr Frank Chervenak, koautor studije (voditelj feto-maternalne medicine, New York–Presbyterian/Weill Cornell). "Može doći do nepredviđenih komplikacija koje zahtijevaju hitnu kiruršku intervenciju. Ako dođe do takve situacije tijekom porođaja kod kuće, vrijeme koje je potrebno za transport do bolnice često bude predugo da bi se izbjegle posljedice kao što su neurološka oštećenja".

Studija ima kontradiktorne podatke uspoređujući je sa tvrdnjama da su porođaji kod kuće niskorizični, kako se iznosi 2012.g. u National Center for Health Statistics Data Brief. Ti podaci su bazirani na podacima malog broja prijevremenih porođaja kod kuće i niskim postotkom novorođenčeta male porođajne težine. Uključuju i nešto maloljetničkih trudnoća te nekoliko višeplodnih trudnoća. Svejedno, sadašnja studija zaključuje da je rizik veći ako i isključimo prijevremene porođaje, novorođenčad niske porođajne težine i višeplodne trudnoće.

Studija je isto tako u kontradikciji s Nizozemskom studijom koja je objavljena u lipnju a govori o morbiditetu majki. To je istraživanje, objavljeno u BMJ, uključilo oko 147 000 niskorizičnih žena. Nađeno je da je rizik za morbiditet majki 1 na 1000, s relativnim rizikom (OR) 0,43, uključujući godine starosti rodilje, dob trudnoće, socioekonomski status i etničku pripadnost (nizozemke - nenizozemke).

Am J Obstet Gynecol. Published online 2013.