Datum zadnje izmjene: 12. 04. 2024.


Druga faza porođaja koja traje dulje od dva sata povećava vjerojatnost vaginalnog porođaja i te prednosti treba usporediti s malim, ali značajnim povećanjem rizika za majku i dijete, rezultati su istraživanja dr. Katherine Laughon, dr. Eunice Kennedy Shriver i kolega, objavljeni u lipanjskom izdanju američkog znanstvenog časopisa Obstetrics & Gynecology. "Analizirali smo stopu uspješnosti vaginalnog porođaja da bismo mogli savjetovati žene o njihovim mogućnostima za vaginalni porođaj ako se odulji", objasnila je dr Laughon. "Također smo proučavali neonatalne komplikacije i komplikacije majki uzimajući puno ključnih faktora u obzir, uključujući indeks tjelesne mase koji utječe na duljinu porođaja i koji bi mogao razjasniti rezultate drugih studija o produljenim porođajima u posljednjih nekoliko godina."

Istražitelji su analizirali elektroničke medicinske zapise podataka od 2002. do 2008. godine radeći retrospektivnu kohortnu studiju u 19 bolnica i u 12 kliničkih centara. Uključili su 43,810 prvorotki i 59,605 višerotki jednoplodnih trudnoća s 36 ili više tjedana trudnoće, s porođajem glavicom i dilatacijom cerviksa od 10 cm u analizi. Koristili su smjernice Američkog društva za ginekologiju i opstetriciju za definiranje produljene druge faze. Kod prvorotki dulje od 3 sata uz epiduralnu ili dulje od 2 sata bez epiduralne. Za višerotke su definirali produljenu drugu fazu dulje od 2 sata uz epiduralnu ili dulje od 1 sat bez epiduralne. Nakon kontrole za majčinu rasu, indeks tjelesne mase, osiguranje i regiju, istražitelji su usporedili ishode za rodilje i novorođenčad.

Produljena druga faza porođaja je bila kod 9,9% prvorotki s epiduralnom, kod 13,9% prvorotki bez epiduralne, kod 3,1% višerotki s epiduralnom i kod 5,9% višerotki bez epiduralne anestezije. "Stope vaginalnog porođaja s produljenom drugom fazom u skladu sa smjernicama su 79,9% u usporedbi s 97,9% i 87,0% u usporedbi s 99,4% za prvorotke sa i bez epiduralne, odnosno, i 88,7% u usporedbi s 99,7% i 96,2% u usporedbi s 99,9% za višerotke sa i bez epiduralne, odnosno (P <.001 za sve usporedbe), ", pišu autori studije. vKomplikacije majki povezane s produljenom drugom fazom su povećane stope korioamnionitisa i laceracije perineuma trećeg ili četvrtog stupnja.

Neonatalne komplikacije povezane s produljenom drugom fazom su uključile povećanu stopu sepse kod prvorotki. S epiduralnom, stope su bile 2,6% u usporedbi s 1,2% po smjernicama (prilagođeni OR, 2,08). Bez epiduralne, stope su bile 1,8% u usporedbi s 1,1% po smjernicama (OR, 2,34). Za prvorotke s epiduralnom, stopa asfiksije je 0,3% u usporedbi s 0,1% (OR, 2,39). Za prvorotke bez epiduralnu, perinatalna smrtnost je bila 0,18% vs 0,04% (OR, 5,92), a to je 0,21% u usporedbi s 0,03% kod višerotki (OR, 6,34). Bilo je 3533 prvorotki i 1348 višerotki koje su imale epiduralnu i kojima je druga faza bila produžena. Među njihovom dojenčadi nije bilo slučajeva hipoksično-ishemijske encefalopatije ili perinatalne smrti.

"Naši rezultati su ohrabrujući za majke s epiduralnom (kojih je bilo većina u našoj skupini) jer nije bilo povećanog rizika za perinatalnu smrt ili hipoksično-ishemijsku encefalopatiju povezanih s produljenom drugom fazom", rekla je dr Laughon. "Međutim, pokazali smo povećani rizik neonatalne smrtnosti u svim porođajima s produženom drugom fazom, a tu je i blago (0,2%) povećan rizik za neonatalnu asfiksiju kod prvorotki s epiduralnom." Ograničenja ove studije uključuju uporabu retrospektivnih podataka, nedostatak informacija o dugoročnim ishodima rodilja, nedostatak podataka za aktivno tiskanje kod produljenog porođaja i mogućnost da su neki od nalaza bili lažno pozitivni, s obzirom na veliki broj pacijentica.

"Naš rad se može se promatrati kao savjetodavan koji važe prednosti vaginalnog porođaja u usporedbi s malim ali mjerljivim povećanjem majčinskog i neonatalnog rizika s obzirom na trajanje druge faze izvan smjernica", zaključila je dr Laughon. "Imamo u tijeku studiju koja pokušava utvrditi vrijeme kada se fetalni / neonatalni morbiditet počinje povećavati i utvrditi kada dolazi vrijeme u kojem je vjerojatnost vaginalnog poroda toliko niska i / ili umanjena da dolazi do povećanog rizika za fetalnu / neonatalnu smrtnost. U tijeku je također randomizirana kontrolirana studija (nije iz našeg tima), koja bi mogla dati nešto više podataka. U konačnici će to dovesti do toga da American College of Obstetricians and Gynecologists i Society for Maternal-Fetal Medicine ponovno procijene smjernice ".

 

Obstet Gynecol. 2014; 124: 57-67.

Poliklinika Harni
  Novosti - Sve