‘Genitourinarni sindrom menopauze’
Dva stručna društva – Međunarodno društvo za istraživanje ženskog spolnog zdravlja ('The International Society for the Study of Women's Sexual Health') i Sjeverno američko menopauzalno društvo ('North American Menopause Society') su odobrili novi naziv za simptome povezane s menopauzom: genitourinarni sindrom menopauze (GSM). Izraz je ili će biti uveden od strane dr. Davida J. Portmana iz Columbus Centru za zdravlje žena istraživanja u Ohio, i kolega u znanstvenim časopisima 'Climacteric', 'the Journal of Sexual Medicine', 'Maturitas' i 'Menopause'.
Konferencija s panel konsenzusom o terminologiji za vulvovaginalnu atrofiju održana je u svibnju 2013. godine u Chicagu, Illinois, kako bi se točnije i sveobuhvatnije raspravio termin koji bi bio prihvatljiv za žene, istraživača, nastavnike, medije i javnost.Primarni cilj je bio poboljšati i olakšati razgovor između menopauzalnih pacijentica i njihovih liječnika.
Niti jedan od naziva u aktualnoj uporabi za opis simptoma menopauze nije primjeren, složili su se panel konsenzus i konzultanti. Vulvovaginalne atrofija se odnosi na izgled vulve i vagine postmenopauzi, ali ne opisuje simptome. Atrofični vaginitis ukazuje na upalu ili infekcije, koje su prisutne u patološkim stanjima a ne obično prisutni. Niti jedan od pojmova ne pokriva urinarne simptome.
Stariji termini također stvaraju neugodan osjećaj pacijenata. "Atrofija" sugerira uznapredovali gubitak, a mnogi ljudi neće reći "vagina." Autori su usporedili uporabu GSM s uporabom termina erektilne disfunkcije, zamijenivši "impotenciju" tako što bi rekli "penis."
Genitourinarni znakovi i simptomi menopauze nastaju zbog smanjenja razine estrogena i drugih steroidnih hormona. Oni obuhvaćaju osjećaj gorenja i iritacije reproduktivnih organa i struktura; suhoću, nelagoduili bol za vrijeme odnosa; i učestalo mokrenje, teškoće pri mokrenju, i opetovane infekcije.
Zajedničko embrionalno podrijetlo organa genitourinarnog sustava i njihova gustoća receptora za estrogen čine ih sve osjetljivim na promjene nakon pada razine hormona. Specifične promjene uključuju smanjenje kolagena i elastina, stanjivanje epitela, narušenu funkcija glatkih mišića, gubitak elastičnosti i fleksibilnosti, te smanjenu prokrvljenost.
'Genitourinarni sindrom menopauze' može uključivati bilo koji ili sve znakove i simptome, koji se pripisuju menopauzi, a ne neki drugi uzrok, kao što su infekcije, alergije, kožnih bolesti, dusfunkcija mišića dna zdjelice, cistitis, ili pudendalna neuralgija. GSM pogađa oko polovice svih žena u postmenopauzi, ali istraživanja pokazuju da žene oklijevaju razgovarati o ovim simptomima sa svojim liječnicima, i obrnuto.
Konferencija je zaključila da je GSM točniji, uključiviji i manje neugodan od starijih naziva. Osim lakšeg razgovora, novi termin će se koristiti za razvoj alata koji će pomoći standardizirati liječnički pregled, tako da žene mogu koristiti tretmane kao što su hidratiziranje vagine, vaginalna primjena estrogena i imitatora estrogena.
Maturitas, 2014.
dr. Vesna Harni