Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Hiperandrogenizam može uzrokovati akutni psihološki distres u teenagerica, kao i mogući nastanak ozbiljnih metaboličkih i reproduktivnih posljedica. Rano prepoznavanje PCOS-a i njegovih podtipova-najčešćeg uzroka hiperandrogenizma, omogućava brzi početak liječenja, smanjujući time nepoželjne posljedice. Hiperandrogenizam u populaciji adolescentica može biti teško prepoznatljiv, a često je dio drugih kliničkih stanja, primjerice idiopatskog hiperandrogenizma, sindroma policističnih jajnika, kongenitalne adrenalne hiperplazije, Cushingovog sindroma i tumora koji stvaraju androgene.Od svih tij poremećaja, PCOS je najčešći endokrinološki poremećaj u žena reproduktivne dobi i najčešći uzrok hiperandrogenizma.

 

Definicija

Široki raspon kliničkog iskazivanja sindroma policističnih jajnika te njegov još uvijek nepoznati uzrok i dalje su predmet rasprave. Stein i Leventhal prvi put su ga opisali 1935. godine kada su povezali amenoreju, policistične jajnike i pojavu "muških obilježja". Kontroverza koja se tiče PCOS-a odnosi se na nepostojanje dogovora oko načina dijagnoze. Nacionalni institut za zdravlje SAD-a 1990. godine dao je preporuke za dijagnostičke kriterije za PCOS: klinički ili biokemijski znakovi hiperandrogenizma, kronične anovulacije i isključenost drugih poznatih uzroka. 2003. godine međunarodna Konsenzus konferencija predložila je proširenje kriterija da bi se uključio ultrazvučni nalaz policističnih jajnika, tako da se za dijagnozu traži prisutnost dva od slijedećih kriterija: oligomenoreja i/ili anovulacija, klinički i/ili biokemijski znakovi hiperandrogenizma i vizualni dokaz policističnih jajnika.

 

Klinička slika

U usporedbi sa zrelim ženama, adolescentice imaju jedinstvenu kliničku sliku i primjena ovih dijagnostičkih kriterija u mlađoj populaciji može biit teška. Tijekom puberteta, normalne endokrinološke promjene često nalikuju na patološki hormonski profil kakav se viđa u djevojaka s PCOS-om, primjerice, fiziološke anovulacije, porast inzulinske rezistencije, povećanje razine luteinizirajućeg hormona (LH), što je fenomen koji obilježava i PCOS. Također, muški tip dlakavosti i drugi klinički znakovi suviška androgena (akne, masna koža) mogu se zamijeniti s fiziološkim promjenama u pubertetu. Dijagnoza može biti otežana time što transvaginalni ultrazvučni prikaz ovarijeske morfologije nije primjeren u djevica.

 

HAIR-AN SINDROM

Kod adolescentica se javlja podtip PCOS-a - obuhvaća hiperandrogenizam, inzulinsku rezistenciju i acanthosis nigricans (HAIR-AN sindrom). To je stanje slično PCOS –u, jer uključuje hiperandrogenizam, ali one imaju i inzulinsku rezistenciju i posljedičnu akantozu. Mnoge djevojke s HAIR-AN sindromom imaju poremećaje menstruacije i policistične jajnike, kao i žene s PCOS, ali ta obilježja nisu uključena u HAIR-AN podtip. Retrospektivno istraživanje provedeno na sveučilišnoj klinici pokazalo je da je 40% pacijentica s nepravilnostima mjesečnice imalo dijagnozu HAIR-AN sindroma definiranog strogo po hiperandrogenizmu, inzulinskoj rezistenciji i akantozi.

Rano prepoznavanje poremećaja važno je ne samo zato što liječenje postoji i smanjuje morbiditet, nego i stoga što su dugoročne posljedice HAIR-AN značajne. Zbog inzulinske rezistencije, pretilosti i poremećaja mjesečnice, pacijentice imaju značajno povećani rizik dijabetesa tip 2 i neplodnosti. Kod žena sa sindromom policističnih jajnika do četrdesete godine života, njih 40% će dobiti dijabetes melitus tip 2 ili inzulinsku rezistenciju. Nadalje, imat će povećani rizik nastanka ginekološkog raka. Jedan od najvažnijih razloga zbog kojih je potrebno prepoznati i liječiti PCOS i HAIR-AN sindrom je psihološki utjecaj na adolescentice koji može imati i društvenu i hormonalnu komponentu. Primjerice, 24% adolescentica s HAIR-AN sindromom ima i depresiju.

 

Dijagnoza

Postavljanje dijagnoze PCOS-a nasuprot HAIR-AN sindromu ovisi o podacima koje posjedujemo: medicinska povijest, obiteljska anamneza, fizikalni pregled i laboratorijski nalazi. Od pomoći je dobiti podatke o početku puberteta, a postoji i veza između prematurne pubarhe i PCOS-a. Zbog širokog spektra simptoma i hormonskog profila, nema jednostavnog dijagnositčkog tetsa. Kadgod se adolescentica javlja sa znakovima hiperandrogenizma (akne, hirzutizam), inzulinske rezistencije (centralna pretilost, akantozis nigrikans), i/ili menstrualna nepravilnost, važno je već na početku dijagnostičkog proseca razmotriti PCOS i osobito HAIR-AN sindrom. Laboratorijski testovi koji su korisni u adolescentica s hiperandrogenizmom uključuju razinu testosterona, razinu DHEAS, razinu inzulina natašte, odnos glukoze natašte prema inzulinu i test opterećenja glukozom (OGTT).

 

Postupak

Liječenje ovog sindroma je multifaktorijalno i naveliko ovisi o težini simptoma. Zbog kozmetskih utjecaja hiperandrogenizma, iznimno je važno liječiti hirzutizam i akne. Liječenje pretilosti može zahtijevati multidisciplinarni pristup, te pacijentice imaju koristi od češćih kliničkih posjeta, praćenja njihovog napredovanja i podupiranja u naporima da kontroliraju težinu.

Lijekovi također igraju ulogu u liječenju. Korištenje oralne kontracepcije je standardna terapija i osigurava pravilnost krvarenja, smanjuje hiperandrogenizam i stvaranje ovarijskih steroida/androgena. Liječenje inzulinske rezistencije u pedijatrijskoj populaciji još je uvijek kontroverzno; istraživanja pokazuju da liječenje metforminom smanjuje indeks tjelesne mase, djeluje na pravilnost ciklusa i smanjuje rizik dijabetesa tipa 2.

 

Zaključak

Hiperandrogenizam u mladih djevojaka ima veliki raspon mogućih kliničkih slika i može biti uzrokovan mnogim poremećajima. Sindrom policističnih jajnika je vodeći uzrok, zajedno sa svojim podfenotipom HAIR-AN sindromom i zahtijeva rano prepoznavanje i liječenje kakao bi se spriječile ozbiljne posljedice. Komorbiditet-koji uključuje psihološke poremećaje-uvijek treba biti razmotren. Iako još ostaje mnogo toga što trebamo naučiti o hiperandrogenizmu, postavljanje dijagnoze dok je pacijentica vrlo mlada, pomaže smanjiti tjelesne i psihičke posljedice.

 

The Female Patient. Vol 33, 7/2008
Shawn J. Smith; Amit M. Deokar; Hatim A. Omar

  Novosti - Sve